VM kör i gång med en rivstart – här är hela programmet

Bild: Kirill Kudryavtsev/Lehtikuva

Åtta finländare är i hetluften redan under den första dagen i friidrotts-VM.

Friidrotts-VM kör i gång med en rivstart för finländarnas del. Sara Kuivisto springer i försöken på 800 m, Wilma Murto tävlar i kvalet i stavhopp, och Krista Tervo kastar i kvalgrupp B i slägga. Ella Junnila tävlar i höjdhoppskvalet, Simo Lipsanen är i elden i trestegskvalet och Camilla Richardsson jagar sin första mästerskapsfinal i försöken på 3 000 m hinder. Vid midnatt startar Alisa Vainio och Anne-Mari Hyryläinen på maraton. Här är hela programmet.

Fredag 27.9

16:30 H längdhopp kval

16:35 H 100 m försök

16:40 D slägga kval grupp A

17:10 D 800 m försök Sara Kuivisto

17:30 D stavhopp kval Wilma Murto

18:05 H 100 m försök

18:10 D slägga kval grupp B Krista Tervo

18:40 D höjdhopp kval Ella Junnila

19:00 D 3000 m hinder försök Camilla Richardsson

19:25 H tresteg kval Simo Lipsanen

19:55 H 5000 m försök

20:30 H 400 m häck försök

23:59 D maraton Anne-Mari Hyryläinen, Alisa Vainio

Lördag 28.9

16:15 H diskus kval grupp A

16:30 D 100 m försök

17:05 H 800 m försök

17:30 H stavhopp kval

17:45 H diskus kval grupp B

18:05 H 400 m häck semifinal

18:45 H 100 m semifinal

19:15 D 800 m semifinal Sara Kuivisto?

19:25 D Slägga final Krista Tervo?

20:00 Mixed 4x400 m stafett försök

'20:40 H längdhopp final

21:10 D 10000 m final

22:15 H 100 m final

23:30 H 50 km gång Jarkko Kinnunen, Aku Partanen

23:30 D 50 km gång Tiia Kuikka

Söndag 29.9

20:05 H 200 m försök

20:40 D stavhopp final Wilma Murto?

21:20 D 100 m semifinal

21:45 H tresteg final Simo Lipsanen?

21:55 H 800 m semifinal

22:35 Mixed 4x400 m stafett final

23:20 D 100 m final

23:30 D 20 km gång

Måndag 30.9

16:30 D spjut kval grupp A

17:05 D 200 m försök

18:00 D spjut kval grupp B

18:20 D 400 m försök

20:05 H 110 m häck försöksheat Elmo Lakka

20:30 D höjdhopp final Ella Junnila?

20:50 H 200 m semifinal

21:20 H 5000 m final

21:25 H diskus final

21:50 D 3000 m hinder final Camilla Richardsson?

22:10 D 800 m final Sara Kuivisto?

22:40 H 400 m häck final

Tisdag 1.10

16:30 H slägga kval grupp A

16:35 H 400 m försök

16:50 H höjdhopp kval

17:30 D 400 m häck försök

18:00 H slägga kval grupp B

18:15 H 3000 m hinder försök Topi Raitanen

20:05 H stavhopp final

20:50 D 400 m semifinal

21:20 D spjut final

21:35 D 200 m semifinal

22:10 H 800 m final

22:40 H 200 m final

Onsdag 2.10

16:35 H 100 m tiokamp

16:45 D Kula kval

17:05 D 100 m häck sjukamp Maria Huntington

17:30 H längdhopp tiokamp

17:35 D 1500 m försök Sara Kuivisto

18:00 D Diskus kval grupp A

18:15 D Höjdhopp sjukamp Maria Huntington

18:25 D 5000 m försök

18:50 H kula tiokamp

19:25 D Diskus kval grupp B

20:05 H 110 m häck semifinal Elmo Lakka?

20:30 D kula sjukamp Maria Huntington

20:35 H 400 m semifinal

20:40 H höjdhopp tiokamp

21:05 D 400 m häck semifinal

21:40 H slägga final

21:50 D 200 m sjukamp Maria Huntington

22:35 D 200 m final

22:55 H 110 m häck final Elmo Lakka?

23:15 H 400 m tiokamp

Torsdag 3.10

16:35 H 110 m häck tiokamp

16:40 D tresteg kval Kristiina Mäkelä

17:30 H diskus tiokamp grupp A

18:15 D längdhopp sjukamp Maria Huntington

18:35 H diskus tiokamp grupp B

19:05 H stavhopp tiokamp grupp A

19:20 H kula kval grupp A

20:05 H stavhopp tiokamp grupp B

20:10 D spjut sjukamp Maria Huntington

20:40 H kula kval grupp B

22:00 H 1500 m försök

22:05 H spjut tiokamp grupp A

22:35 D kula final

23:00 D 1500 m semifinal Sara Kuivisto?

23:10 H spjut tiokamp grupp B

23:50 D 400 m final

00:05 D 800 m sjukamp Maria Huntington

00:25 H 1500 m tiokamp

Fredag 4.10

20:10 H 1500 m semifinal

20:15 H höjdhopp final

20:40 D 4x100 m stafett försök

21:00 D diskus final

21:05 H 4x100 m stafett försök

21:30 D 400 m häck final

21:45 H 3000 m hinder final Topi Raitanen?

22:20 H 400 m final

23:30 H 20 km gång

Lördag 5.10

16:30 H Spjut kval grupp A Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Antti Ruuskanen

17:15 D 100 m häck försök Reetta Hurske, Annimari Korte, Nooralotta Neziri

17:50 D Längdhopp kval Taika Koilahti

18:00 H Spjut kval grupp B Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Antti Ruuskanen

19:55 D 4x400 m stafett försök

20:05 H Kula final

20:25 H 4x400 stafett försök

20:35 D Tresteg final Kristiina Mäkelä?

20:55 D 1500 m final Sara Kuivisto?

21:25 D 5000 m final

22:05 D 4x100 m stafett final

22:15 H 4x100 m stafett final

23:59 H Maraton

Söndag 6.10

19:05 D 100 m häck semifinal Reetta Hurske, Annimari Korte, Nooralotta Neziri?

19:15 D Längdhopp final Taika Koilahti?

19:40 H 1500 m final

19:55 H Spjut final Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Antti Ruuskanen?

20:00 H 10000 m final

20:50 D 100 m häck final Reetta Hurske, Annimari Korte, Nooralotta Neziri?

21:15 D 4x400 m stafett final

21:30 H 4x400 m stafett final

Kim Herold: ”Motorsängen hjälper mot snarkningarna”

Musikern Kim Herold, även känd från tv-programmet Selviytyjät, har märkt att en bra säng gör det lättare att återhämta sig och att den till och med förebygger idrottsskador. 5.11.2019 - 14.22

Mer läsning