"Svenska" kandidaterna i Storhelsingfors

Röstmagnet. Jan Vapaavuori är en tung kandidat till borgmästarposten. Bild: Lehtikuva/Jussi Nukari

HBL listar de kommunalvalskandidater i Helsingfors, Esbo, Vanda, Kyrkslätt, Sibbo och Grankulla som partierna uppger vara svenskspråkiga eller tvåspråkiga.

Nykomling. Dennis Hamro-Drotz ställer upp för Samlingspartiet i Helsingfors. Bild: Leif Weckström

HELSINGFORS:

Samlingspartiet:

Ted Apter, Harry Bogomoloff, Sebastian Franckenheuser, Joel Harkimo, Dennis Hamro-Drotz, Raine Luomanen, Jan Vapaavuori, Juhana Vartiainen och Caesar von Walzel,

Gröna:

Sunniva Drake, Nora Lindström, Katja Mannerström, Johanna Nuorteva, Amanda Pasanen, Touko Niinimäki, Theo Tyrväinen, Minerva Krohn, Niklas Kaskeala och Lilja Tamminen.

Kristdemokraterna:

Tiusanen Magnus Ahlberg, Andreas Mikael Byggmästar, Andreas Forsberg

Sannfinländarna:

Rolf Sormo, Pekka Tiusanen, Mika Raatikainen, Markku Saarikangas, Mikael Forsbäck, Marika Sorja

SDP:

Marion Godman, Antton Rönnholm, Heta Välimäki, Dimitri Qvintus och Thomas Wallgren

Säkert kort. Eva Biaudet har en trogen väljarkår. Bild: Lehtikuva/Vesa Moilanen

SFP:

Linda Ahlblad, Päivikki Ahonen, Jan Gustav Amnell, Christer Antell, Ann-Mari Bergström, Eva Biaudet, Sam Björklund, Björn Bonsdorff , Silja Borgarsdóttir Sandelin, Randolph Böstman, Frans Cederlöf, Jörn Donner, Cecilia Ehrnrooth, Benjamin Ellenberg, Christa Elmgren, Björn Fant, Laura Finne-Elonen, Robin Forsberg, Frida Forsblom-Prittinen, Petter Forsskåhl, Ragnar Freij-Hollanti, Ira Grandén, Jona Granlund, Simon Granroth, Fredrik Guseff, Peter Hackman, Niki Hamro, Martina Harms-Aalto, Sara Henriksson, Sofia Henriksson, Matias Hertzberg, Joakim Horsma, Runa Ismark, Anna Jungner-Nordgren, Kristina Juth, Kevin Kainulainen, Lotta Keskinen, Björn Keto, Calle von Knorring, Ville Kohvakka, Ann-Louise Laaksonen, Heidi-Jessica Lahola, Ella Lazareva, Lasse Liemola, Pia-Maria Lindén-Linna, Johan Lund, Niklas Mannfolk, Liisa Melin, Kristiina Michelsson, Åsa Myrberg, Björn Månsson, Linnea Nieminen, Ralf Nikander, Ann-Kristin Nummelin, Jimmy Nylund, Oscar Ohlis, Jan Didrik Oker-Blom, Karin Palmén, Pentti Pieski, Esa Puurtinen, Marcus Rantala, Rasmus Rask, Ariel Roos, Lotta Rosenqvist, Jani Räisänen, Niklas Rönnberg, Daniel Saarinen, Anton Salenius, Rabbe Sandelin, Jaan Siitonen, Kenneth Stambej, Henrik Stenbäck, Johanna Stenman, Anna Strömberg, Paul Taimitarha, Byoma Tamrakar, Karin Toyoda, Stina Wahlsten, Sebastian Weckman, Lena Wenman, Miki Wiik, Sara Wikström och Tove Örsted.

Aktat namn. Laura Kolbe ställer som vanligt upp för Centern. Bild: Lasse Lehtinen

Centern:

Karl-Mikael Grimm, Laura Kolbe, Eeva Kärkkäinen, Riina Länsikallio, Johannes Kananen. Klaus Sallinen, Juha Sarlund, Ulla-Britta Talvitie och Carl-Georg Träskman.

Många järn i elden. Vänsterförbundets Silvia Modig sitter både i stadsfullmäktige och i riksdagen. Bild: Lehtikuva/Vesa Moilanen

Vänsterförbundet:

Silvia Modig, Veronika Honkasalo, Dan Koivulaakso, Henrik Nyholm, Joonas Leppänen, Mia Haglund, JP Roos, Maarit Fredlund, Jörgen Jensen, Klaus Tuurala, Oskar Dikert, Vera Sui och Tor-Erik Westerlund.

Finlands kommunistiska parti: Anneli Korhonen

ESBO:

Samlingspartiet:

Jan Holst, Sebastian Johansson och Kristian Meurman.

Gröna:

Maria Ekström, Henrik Forsberg och Jani Helenius.

Kristdemokraterna:

Robert Alstadius, Edward Krogius, Anne Stenmark

Sannfinländarna:

Alexander Ahjolinna, Markus Bergman, Tom Eklund och Susanne Lehmus

SDP:

Mika Helander, Veronica Kalhori, John Liljelund, Ralf Norrman och Mikaela Elisabeth Wenman.

Många år bakom sig. Christina Gestrin är ett av SFP:s trumfkort i Esbo. Bild: HBL arkiv/Tor Wennström

SFP:

Anne Ahlefelt, Johanna Aminoff-Winberg, Rainer Andersson, Sofi Andersson, Niclas Andler, Naimat Asapova, Christel Bachér, Marita Backman, Akim Baya, Durim Berisha, Monica Björkman, Satu Björkstén, Anders Blomberg, Håkan Blomberg, René Blomster, Gustav Båsk, Robert Donner, Tina Ehnström-Backas, Stefan Ekholm, Tom Eklundh, Gunnar Gathóni, Christina Gestrin, Fred Granberg, Eva-Lena Gästrin, Viveca Hansson, Eva Helle, Lasse Hoffman, Johan Holmberg, Nina af Hällström, Heidi Juslin-Sandin, Pontus Karlemo, Raine Katajamäki, Jonna Kautto, Hans Peter von Knorring, Christina Koikkalainen, Anna Korhonen, Nicholas Kujala, Tiina Kujala, Janna Laurila, Fredrik Lindberg, Sten Lindgren, Bengt Lindqvist, Victoria Lundberg, Bo Lönnqvist, Mikael Lönnqvist, Jilali Maghnouj, Marina Malmström, Stina Michelson, Tim Norrgrann, Hannele Nygård, Anna Nylund, Nadine Paimio, Jukka Piironen, Anders Portin, Peter Ragnvaldsson, Christina Ruth, Henrik Räihä, Liisa Sarvimäki-Paananen, Ibrahim Sayilir, Patrick Schubert, Ulf Sjögren, Ann-Christine Slotte, Marianne Stenbacka, Marianne Storå, Kenneth Sundström, Markus Söderman, Christina Terho, Christian Thibault, Jenna Vierinen, Tove Westerlund, Mikaela Wiik, Urban Wiik, Anders Wikholm, Nina Wikström, Nina Winqvist-Niskanen, Stefan Wärnå och Rolf Zachariassen.

Stark dam från Grankulla. Veronica Rehn-Kivi kan vara säker på återval. Bild: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa

Centern:

Bjarne Häggman.

Vänsterförbundet: Heli Hallivuoris

VANDA:

Rutinerad. Sari Multala ställer upp för Samlingspartiet i Vanda. Bild: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Samlingspartiet:

Sari Multala och Sara Anttila .

Gröna:

Emil Bulut, Kari Luukkanen och Max Mannola.

SDP:

Bo-Eric Magnus Forsberg och Tony Andreas Viksten.

SFP:

Martin Andergård, Ralf Asplund, Hilkka Aura, Per-Erik Aura, Guy-Erik Baarman, Jean d´Amour Banyanga, Alex Björkell, Allan Buss, Carola Bäckström, Michael Ek, Jan-Erik Eklöf, Maria Ekman-Kolari, Fredrika Fellman, Solveig Halonen, Stefan Hauk, Ha Hoang, Mikael Häggblom, Maria Ingström, Monica Jansson-Olenius, Marit Juslin, Sanni Jussila, Anneli Karlsson, Patrik Karlsson, Anette Kavaleff, Jani Kiviaho, Matti Kuronen, Mona Lanaéus, Susanna Lindfors, Gea Mansner, Markus Markelin, Karolina Mikkonen, Mona Nurmi, Melker Olenius, Ulla-Stina Palomaa, Harriet Puoli-Honka, Pia-Paulina Rannikko, Kristian Rehnström, Benjamin Sailakari, Håkan Sandell, Berit Selenius, Marianne Sieviläinen, Susanne Siimelä, Per-Olof Sundqvist, Ann-Christine H Teir, Thi Mem Vu och Stefan Åstrand.

Vänsterförbundet:

Pirkko Kotila, Tor-Erik Westerlund.

Centern:

Carl-Georg Träskman.

KYRKSLÄTT:

Samlingspartiet:

Sanna Andersén, Jesper Eklund, Ralf Grönberg, Lennart Långström, Isabella Lönnström, Johan Silfverberg och Kim Åström, Mikael Forsman och Annika Korolainen.

Gröna:

Tor Essén, Michaela Kartano, Krista Petäjäjärvi, Pekka Poutanen och Outi Saloranta-Eriksson.

Centern:

Kimmo Collander och Robert Karlsson.

Kristdemokraterna: Mikael Preisfreund .

SDP:

Mikael Gerkman, Viveca Lahti, Kaj Nurmi och Stig Johan Nyberg.

SFP:

Anders Adlercreutz, Siv Ahlberg, Anna Aintila, Olli Arokari, Linda Basilier, Ida Bergström, Tony Björk, Eja Björkqvist, Kristoffer Bondestam, Björn Elfström, Greger Englund, Miika Engström, Pia Furu ,Christoph Gareis, Hans Hedberg, Jerker Hedman, Maj-Britt Hellström, Linda Holmström, Hanna Höglund, Carl-Johan Kajanti, Raija Keihänen-Ekstam, Ulf Kjerin, Jerri Kämpe-Hellenius, Simon Lindberg, Dick Lindertz, Bodil Lindholm, Niklas Lindholm, Cenneth Lindström, Patrik Lundell, Erik Lundqvist, Jean Alexander, Linnea Mynttinen, Hannu-Pekka Mäkinen, Kim Männikkö, Malin Männikkö, Christina Nyström, Fredrik Pelin, Lena Rodas, Kaj Sjöblom, Maiju Sulin, Adina Tallberg, Martin Valtonen, Leif Wikström, Teresa Wikström, Maj Åberg-Hilden och Jarl Åkerlund.

Vänsterförbundet:

Irja Bergholm.

GRANKULLA: Samlingspartiet: Virva Wahlstedt

Gröna:

Anna Katarina Alanko, Matilda von Essen, Kristian von Essen och Oili Sivula.

SFP: Marina Almark, Finn Berg, Bo-Christer Björk, Ronald Björkman, Nina Colliander-Nyman, Lotta Degerholm, Joel Edström, Ulrika Emmerstedt, Veronica Fellman, Viktor Grandell, Catharina Gylling-Bärlund, Johan Hallbäck, Erin Halme, Johanna Hammarberg, Monica Heikel-Nyberg, Johan Johansson, Carl-Göran Karlsson, Anna Lena Karlsson-Finne, Christel Lamberg-Allardt, Yvonne Lassenius, Patrik Limnell, Christoffer Lindqvist, Peter Lindqvist, Jukka Louhija, Jan Mäkiö, Daniel Nyberg, Marina Nygård, Patrick Nysten, Tiina Nystén, Piero Pollesello, Veronica Rehn-Kivi, Raija Rehnberg, Geir Rönning, Konsta Saarela, Johanna Sandberg, Ann-Charlotte Schalin, Camilla Sederholm, Miivi Selin-Patel, Agneta Selroos, Stefan Stenberg, Sofia Stolt, Jens Sunabacka, Jonne Tallberg, Jens Tegengren och Fredrik Waselius

SIBBO

Samlingspartiet:

Camilla Långsjö, Linda Karhinen och Claudia Lundberg

Gröna:

Jan Inkeroinen.

Sannfinländarna:

Bob Myrberg

SDP:

Rainer Boman, Kjell J Grönqvist, Martti Juha Tapio Huotari och Tapio Virtanen.

SFP:

Anna Abrahamsson, Staffan Ahlberg, Kenneth Ahlbrecht, Björn Backström, Mari Berg, Bettina Bergroth, Sebastian Borgström, Hans-Eric Christiansson, Kenneth Ekholm, Thomas Elfgren, Charlotta Engblom, Maria Forss, Johan Granqvist, Mikael Grönroos, Henrik Gustafsson, Ann-Cathrine Helling, Jan Hindsberg, Caroline Högel, Elvira Kaiser, Tim Kankfelt, Sakarias Liimatainen, Maria Liljeström, Hans-Peter S Lindgren, Christer Lindqvist, Clara Lindqvist, Kaj Lindqvist, Kicka Lindroos, Viola Mickos, Henrik Möller, Klaus-Mauritz Nikander, Ann-Christin Nokelainen, Kasper Nyberg, Anna-Karin Nygren, Karl-Erik Oljemark, Murat Orgun, Micaela Röman, Stefan Sandström, Johanna Saxen, Christer Silen, Kim Simonsen, Antti Skogster, Erik Snellman, Bjarne Ståhl, Tom Sundbäck, Richard Sundman, Daniela Suomi, Kari-Matti Syrjäläinen, Rolf Törrönen, Kenneth Udd, Mia Wikström, Tanja Åkerfelt, Magnus Åström, Rasmus Öhman

Kommunalval 9 april. Förhandsröstning 29.3–4.4.

Fotnot: Kandidatlistorna är vad Samlingspartiet beträffar ofullständiga då partiet, trots flera förfrågningar, inte kunnat tillhandahålla redaktionen en lista över svensk- eller tvåspråkiga kandidater i Nyland.

Mot en renare värld, ett flyttlass åt gången – ”Alla våra 150 röda bilar kör fossilfritt”

Mer läsning