Sista ordet inte sagt i rättstvisten mellan Johanna Vehkoo och Junes Lokka
Tingsrätten och hovrätten dömde journalisten Johanna Vehkoo för ärekränkning efter att hon kallat lokalpolitikern Junes Lokka för nazist och rasist i ett Facebookinlägg. Nu beviljar Högsta domstolen besvärstillstånd i fallet.
Rättsfallet grundar sig i en rad händelser hösten 2016, då den fria journalisten Johanna Vehkoo kallade den dåvarande kandidaten i kommunalvalet Junes Lokka för rasist, nazist och nazistclown på Facebook. Hennes inlägg var synligt för hennes omkring 200 Facebookvänner.
Rovaniemi hovrätt dömde i höstas liksom tingsrätten till Lokkas fördel: Vehkoo skulle betala 15 dagsböter för ärekränkning.
Hovrätten ansåg att skrivelsen hade smädat Lokka och varit ägnad att orsaka honom skada eller lidande.
I Högsta domstolen kräver Vehkoo att åtalet förkastas. Hon har beviljats besvärstillstånd vilket kan innebära att fallet tas upp för behandling i Högsta domstolen.
Johanna Vehkoo är prisbelönt frilansjournalist och har bland annat producerat en faktagranskningsserie för Yle. I den har hon till exempel skrivit om olika alternativ- och fuskmedier och avslöjat falska påståenden i dem.
Junes Lokka är stadsfullmäktigeledamot i Uleåborg, invald för partiet Aito suomalainen yhteislista (ungefär äkta finsk lista). Han har även ställt upp i val till riksdagen och Europaparlamentet.
Lokka är mest känd för sina videobloggar på Youtube. Han har tidigare dömts för hets mot folkgrupp och står själv åtalad för ärekränkning.