Kanonstart för Sandra Eriksson

Sandra Eriksson fick en bra start på säsongen. Bild: Timo Aalto

Sandra Eriksson fick en bra start på säsongen i Stockholm.

Eriksson löpte säsongens första hinderllopp på tiden 9.31,88 – hennes bästa säsongstart på huvudsträckan någonsin. Erikssons tid räckte till åttonde plats i Diamond League-galan i Stockholm. Ruth Jebet från Bahrain var i en klass för sig med tiden 9.08,37. Eriksson var snabbast av de europeiska löparna och hennes tid räcker till en tredje plats i den europeiska statistiken 2016.

Hon inledde utomhussäsongen med att löpa 3 000 meter på 9.11,64 i Ostrava. Hinderpremiären lovar dock bra med tanke på resten av säsongen.

Erikssons personbästa på 3 000 meter hinder är 9.24,70. Under rekordsäsongen 2014 löpte hon sitt första hinderlopp på 9.51,84.

Lillasystern Zenitha Eriksson var tia på 800 meter med tiden 2.14,94. Sträckan ingick inte i Diamond League.

Finlands herrar var tvåa i den korta stafetten på tiden 39,42. Finlands lag bestod av Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson och Ville Myllymäki. Tiden torde räcka för att Finland ska ta en plats i EM-stafetten.

STOCKHOLM. Diamond League, tävling 8/14:

Herrar:

100 m: 1) Jak Ali Harvey Turkiet 10,18, 2) Ben Youssef Meite Elfenbenskusten 10,25, 3) Daniel Bailey Antigua och Barbuda 10,31, 4) Dentarius Locke USA 10,31, 5) Richard Kilty Storbritannien 10,31.

800 m: 1) Ferguson Cheruiyot Rotich Kenya 1.45,07, 2) Pierre-Ambroise Bosse Frankrike 1.45,23, 3) Adam Kszczot Polen 1.45,41, 4) David Rudisha Kenya 1.45,69, 5) Abubaker Haydar Abdalla Qatar 1.46,10.

5 000 m: 1) Ibrahim Jeilan Etiopien 13.03,22, 2) Yomif Kejelcha Etiopien 13.03,66, 3) Muktar Edris Etiopien 13.05,54, 4) Yigrem Demelash Etiopien 13.05,64, 5) Yenew Alamirew Etiopien 13.11,88.

400 m häck: 1) Javier Culson Puerto Rico, 49,43, 2) Kerron Clement USA, 49,87, 3) Patryk Dobek Polen 49,89, 4) Lj van Zyl Sydafrika 50,21, 5) Nicholas Bett Kenya 51,14.

Längd: 1) Benjamin Gabrielsen Danmark 7,39, 2) Morten Jensen Danmark 7,33, 3) Jesper Hellström Sverige 6,98, 4) Adam Chiguer Sverige 6,91, 5) Ritchie Moba Sverige 6,58.

Tresteg: 1) Christian Taylor USA 17,59, 2) Troy Doris Guyana 16,70, 3) Chris Carter USA 16,52, 4) Chris Benard USA 16,39, 5) Tosin Oke Nigeria 16,30.

Höjd: 1) Oskar Lundqvist Sverige 2,11, 2) Mehdi Alkhatib Sverige 1,99, 3) Fredrik Samuelsson Sverige 1,99, 4) Fabian Delryd Sverige 1,95, 5) Filip Björklund Sverige 1,95.

Stav: 1) Renaud Lavillenie Frankrike 5,73, 2) Shawn Barber Kanada 5,65, 3) Mareks Arents Lettland 5,50, 4) Stanley Joseph Frankrike 5,50, 5) Melker Svärd Jacobsson Sverige 5,50.

Spjut: 1) Ihab Abdelrahman Egypten 86,00, 2) Thomas Röhler Tyskland 85,89, 3) Julius Yego Kenya 83,09, 4) Ryohei Arai Japan 82,24, 5) Keshorn Walcott Trinidad och Tobago 79,71.

Diskus: 1) Daniel Ståhl Sverige 63,47, 2) Mauricio Ortega Colombia, 61,38, 3) Benn Harradine Australien, 60,85, 4) Niklas Arrhenius Sverige 60,16, 5) Sven Martin Skagestad Norge 60,00.

Damer:

100 m: 1) Elin Östlund Sverige 11,84, 2) Gladys Bamane Sverige 11,95, 3) Hanna Adriansson Nordberg Sverige 12,03, 4) Nikki Sjöberg Sverige 12,16.

200 m: 1) Dina Asher-Smith Storbritannien 22,72, 2) Simone Facey Jamaica, 22,81, 3) Desiree Henry Storbritannien 22,88, 4) Marie-Josee Ta Lou Elfenbenskusten 23,29, 5) Kimberly Hyacinthe Kanada 23,43.

400 m: 1) Novlene Williams-Mills Jamaica, 52,29, 2) Anyika Onuora Storbritannien 52,46, 3) Libania Grenot Italien 52,62, 4) Seren Bundy-Davies Storbritannien 52,71, 5) Laviai Nielsen Storbritannien 53,23.

800 m: 1) Lovisa Lindh Sverige 2.00,81, 2) Hedda Hynne Norge 2.01,33, 3) Alexandra Bell Storbritannien 2.01,77, ...10) Zenitha Eriksson Finland 2.14,94.

1 500 m: 1) Angelika Cichocka Polen 4.03,25, 2) Meraf Bahta Sverige 4.04,37, 3) Gudaf Tsegay Etiopien 4.04,37, 4) Besu Sado Etiopien 4.04,89, 5) Laura Muir Storbritannien 4.05,40.

100 m häck: 1) Kendra Harrison USA 12,66, 2) Nia Ali USA 12,85, 3) Queen Harrison USA 12,87, 4) Alina Talay Vitryssland 12,90, 5) Susanna Kallur Sverige.

400 m häck: 1) Sofia Johnsson Sverige 1.00,21, 2) Marlen Aakre Norge 1.00,29, 3) Johanna Dyremark Sverige 1.00,70, 4) Amanda Holmberg Sverige 1.03,29, 5) Ida Ekroth Sverige 1.05,16.

3 000 m hinder: 1) Ruth Jebet Bahrain 9.08,37, 2) Beatrice Chepkoech Kenya 9.22,56, 3) Sofia Assefa Etiopien 9.27,73, 4) Madeline Hills Australien 9.28,75, 5) Habiba Ghribi Tunisien 9.31,22, ...8) Sandra Eriksson Finland 9.31,88,

Längd: 1) Ivana Spanovic Serbien 6,90, 2) Brittney Reese USA 6,88, 3) Tianna Bartoletta USA 6,68, 4) Brooke Stratton Australien 6,61, 5) Shara Proctor Storbritannien 6,46.

Diskus: 1) Sandra Perkovic Kroatien 68,32, 2) Mélina Robert-Michon Frankrike 64,96, 3) Denia Caballero Kuba 63,85, 4) Yaimi Pérez Kuba 59,88, 5) Irina Rodrigues Portugal 56,17.

Höjd: 1) Ruth Beitia Spanien 1,93, 2) Alessia Trost Italien 1,90, 3) Kamila Licwinko Polen 1,90, 4) Ana Simic Kroatien 1,86, 5) Sofie Skoog Sverige 1,86.

Diskus: 1) Sandra Perkovic Kroatien 68,32, 2) Mélina Robert-Michon Frankrike 64,96, 3) Denia Caballero Kuba 63,85, 4) Yaimi Pérez Kuba 59,88, 5) Irina Rodrigues Portugal 56,17.

Fräscht grepp på bostadsmarknaden tilltalar unga

17.5.2019 - 16.03