Kanonstart för Sandra Eriksson

Sandra Eriksson debuterar på sin huvudsträcka 3 000 meter hinder på torsdag.Bild: Timo Aalto

Sandra Eriksson fick en bra start på säsongen i Stockholm.

Eriksson löpte säsongens första hinderllopp på tiden 9.31,88 – hennes bästa säsongstart på huvudsträckan någonsin. Erikssons tid räckte till åttonde plats i Diamond League-galan i Stockholm. Ruth Jebet från Bahrain var i en klass för sig med tiden 9.08,37. Eriksson var snabbast av de europeiska löparna och hennes tid räcker till en tredje plats i den europeiska statistiken 2016.

Hon inledde utomhussäsongen med att löpa 3 000 meter på 9.11,64 i Ostrava. Hinderpremiären lovar dock bra med tanke på resten av säsongen.

Erikssons personbästa på 3 000 meter hinder är 9.24,70. Under rekordsäsongen 2014 löpte hon sitt första hinderlopp på 9.51,84.

Lillasystern Zenitha Eriksson var tia på 800 meter med tiden 2.14,94. Sträckan ingick inte i Diamond League.

Finlands herrar var tvåa i den korta stafetten på tiden 39,42. Finlands lag bestod av Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson och Ville Myllymäki. Tiden torde räcka för att Finland ska ta en plats i EM-stafetten.

STOCKHOLM. Diamond League, tävling 8/14:

Herrar:

100 m: 1) Jak Ali Harvey Turkiet 10,18, 2) Ben Youssef Meite Elfenbenskusten 10,25, 3) Daniel Bailey Antigua och Barbuda 10,31, 4) Dentarius Locke USA 10,31, 5) Richard Kilty Storbritannien 10,31.

800 m: 1) Ferguson Cheruiyot Rotich Kenya 1.45,07, 2) Pierre-Ambroise Bosse Frankrike 1.45,23, 3) Adam Kszczot Polen 1.45,41, 4) David Rudisha Kenya 1.45,69, 5) Abubaker Haydar Abdalla Qatar 1.46,10.

5 000 m: 1) Ibrahim Jeilan Etiopien 13.03,22, 2) Yomif Kejelcha Etiopien 13.03,66, 3) Muktar Edris Etiopien 13.05,54, 4) Yigrem Demelash Etiopien 13.05,64, 5) Yenew Alamirew Etiopien 13.11,88.

400 m häck: 1) Javier Culson Puerto Rico, 49,43, 2) Kerron Clement USA, 49,87, 3) Patryk Dobek Polen 49,89, 4) Lj van Zyl Sydafrika 50,21, 5) Nicholas Bett Kenya 51,14.

Längd: 1) Benjamin Gabrielsen Danmark 7,39, 2) Morten Jensen Danmark 7,33, 3) Jesper Hellström Sverige 6,98, 4) Adam Chiguer Sverige 6,91, 5) Ritchie Moba Sverige 6,58.

Tresteg: 1) Christian Taylor USA 17,59, 2) Troy Doris Guyana 16,70, 3) Chris Carter USA 16,52, 4) Chris Benard USA 16,39, 5) Tosin Oke Nigeria 16,30.

Höjd: 1) Oskar Lundqvist Sverige 2,11, 2) Mehdi Alkhatib Sverige 1,99, 3) Fredrik Samuelsson Sverige 1,99, 4) Fabian Delryd Sverige 1,95, 5) Filip Björklund Sverige 1,95.

Stav: 1) Renaud Lavillenie Frankrike 5,73, 2) Shawn Barber Kanada 5,65, 3) Mareks Arents Lettland 5,50, 4) Stanley Joseph Frankrike 5,50, 5) Melker Svärd Jacobsson Sverige 5,50.

Spjut: 1) Ihab Abdelrahman Egypten 86,00, 2) Thomas Röhler Tyskland 85,89, 3) Julius Yego Kenya 83,09, 4) Ryohei Arai Japan 82,24, 5) Keshorn Walcott Trinidad och Tobago 79,71.

Diskus: 1) Daniel Ståhl Sverige 63,47, 2) Mauricio Ortega Colombia, 61,38, 3) Benn Harradine Australien, 60,85, 4) Niklas Arrhenius Sverige 60,16, 5) Sven Martin Skagestad Norge 60,00.

Damer:

100 m: 1) Elin Östlund Sverige 11,84, 2) Gladys Bamane Sverige 11,95, 3) Hanna Adriansson Nordberg Sverige 12,03, 4) Nikki Sjöberg Sverige 12,16.

200 m: 1) Dina Asher-Smith Storbritannien 22,72, 2) Simone Facey Jamaica, 22,81, 3) Desiree Henry Storbritannien 22,88, 4) Marie-Josee Ta Lou Elfenbenskusten 23,29, 5) Kimberly Hyacinthe Kanada 23,43.

400 m: 1) Novlene Williams-Mills Jamaica, 52,29, 2) Anyika Onuora Storbritannien 52,46, 3) Libania Grenot Italien 52,62, 4) Seren Bundy-Davies Storbritannien 52,71, 5) Laviai Nielsen Storbritannien 53,23.

800 m: 1) Lovisa Lindh Sverige 2.00,81, 2) Hedda Hynne Norge 2.01,33, 3) Alexandra Bell Storbritannien 2.01,77, ...10) Zenitha Eriksson Finland 2.14,94.

1 500 m: 1) Angelika Cichocka Polen 4.03,25, 2) Meraf Bahta Sverige 4.04,37, 3) Gudaf Tsegay Etiopien 4.04,37, 4) Besu Sado Etiopien 4.04,89, 5) Laura Muir Storbritannien 4.05,40.

100 m häck: 1) Kendra Harrison USA 12,66, 2) Nia Ali USA 12,85, 3) Queen Harrison USA 12,87, 4) Alina Talay Vitryssland 12,90, 5) Susanna Kallur Sverige.

400 m häck: 1) Sofia Johnsson Sverige 1.00,21, 2) Marlen Aakre Norge 1.00,29, 3) Johanna Dyremark Sverige 1.00,70, 4) Amanda Holmberg Sverige 1.03,29, 5) Ida Ekroth Sverige 1.05,16.

3 000 m hinder: 1) Ruth Jebet Bahrain 9.08,37, 2) Beatrice Chepkoech Kenya 9.22,56, 3) Sofia Assefa Etiopien 9.27,73, 4) Madeline Hills Australien 9.28,75, 5) Habiba Ghribi Tunisien 9.31,22, ...8) Sandra Eriksson Finland 9.31,88,

Längd: 1) Ivana Spanovic Serbien 6,90, 2) Brittney Reese USA 6,88, 3) Tianna Bartoletta USA 6,68, 4) Brooke Stratton Australien 6,61, 5) Shara Proctor Storbritannien 6,46.

Diskus: 1) Sandra Perkovic Kroatien 68,32, 2) Mélina Robert-Michon Frankrike 64,96, 3) Denia Caballero Kuba 63,85, 4) Yaimi Pérez Kuba 59,88, 5) Irina Rodrigues Portugal 56,17.

Höjd: 1) Ruth Beitia Spanien 1,93, 2) Alessia Trost Italien 1,90, 3) Kamila Licwinko Polen 1,90, 4) Ana Simic Kroatien 1,86, 5) Sofie Skoog Sverige 1,86.

Diskus: 1) Sandra Perkovic Kroatien 68,32, 2) Mélina Robert-Michon Frankrike 64,96, 3) Denia Caballero Kuba 63,85, 4) Yaimi Pérez Kuba 59,88, 5) Irina Rodrigues Portugal 56,17.

Hur du hittar det bästa lånet för dig

Den som någonsin har tecknat ett lån är förmodligen plågsamt medveten om hur svårt det kan tyckas vara att hitta rätt lån. Vad är det då som avgör om ett lån är bra eller inte? 17.9.2018 - 00.00