Kulju får stort ansvar i IF Hellton

Lotta Kulju är ett bekant ansikte i damlandslaget. Bild: Thomas Sundström

Finlandssvenska handbollsesset Lotta Kulju har blivit utnämnd som kapten för klubblaget IF Hellton i Sverige.

Lotta Kulju axlar ett stort ansvar i klubblaget IF Hellton kommande säsong. Hon blev utnämnd till lagets kapten efter att den förra kaptenen Lina Hellgren avslutat sin karriär.

– Lagkapten i årets lag kommer vara Lotta Kulju, som tillsammans med vice kapten Ida Holm kommer att hjälpas åt att styra laget rätt. Båda två är duktiga handbollsspelare med ledaregenskaper och samtidigt goda förebilder på och utanför planen, lyder klubbens pressmeddelande.

Kulju inleder sin tredje säsong i Karlstad. Hon skrev på en kontraktförlängning i juni och strävar nu efter att lyfta klubben tillbaka till högsta nivå i Sverige efter nedflyttning i fjol.

– Vi i laget har som målsättning att sluta minst 4:a i år, vilket innebär SHE-kval. Det målet hoppas och tror jag att vi kommer uppnå. Vi har även pratat mycket om att bli stabilare i vårt spel i år, i jämförelse med förra året, säger Kulju om klubbens förutsättningar inför kommande säsong.

Mot en renare värld, ett flyttlass åt gången – ”Alla våra 150 röda bilar kör fossilfritt”

Mer läsning