Karjalainen flyttar till Eredivisie

Rasmus Karjalainen får i fortsättningen visa vad han går för i Nederländerna. Bild: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

KuPS tappar anfallaren Rasmus Karjalainen då han flyttar till den nederländska ligan och närmare bestämt Fortuna Sittard.

Karjalainen går till Fortuna Sittard på ett fyraårigt kontrakt. Klubben slutade 15:e i Eredivisie i våras.

– Jag ser Fortuna Sittard och Eredivisie som det perfekta steget för mig just nu. Många finländare har spelat här före mig och jag har hört bara positivt om ligan, kommenterar Karjalainen övergången på klubbens hemsida.

Anfallaren nätade 16 mål i den inhemska ligan i fjol och delade andraplatsen i skytteligan. I år har Karjalainen gjort tre mål på tolv matcher. Dessutom har han sex landskamper för Finland på CV:n.

– Detta är en fin grej för både "Rasse" och för hela klubben. Ett år sedan flyttade Urho Nissilä till Belgien och nu går "Rasse" till Nederländerna. KuPS är en bra rutt till europeiska spelplaner. Vi kan vara stolta över dessa transfers, förklarar Kuopiolagets tränare Jani Honkavaara på klubbens sajt.

Mot en renare värld, ett flyttlass åt gången – ”Alla våra 150 röda bilar kör fossilfritt”

Mer läsning