Här är alla juniormedaljörer: Dicken bäst bland flickorna – BK-46 etta på pojksidan

Dickens C04-flickor vann FM-guld efter finalseger över HIFK. Bild: Handbollförbundet

Dickenflickorna tog hem hela fem juniorguld medan BK-46 var bäst på pojksidan med lika många mästerskap.

Klubblagssäsongen i handboll avslutades med Sjundeå Cup i helgen. Innan Finlands största utomhusturnering spelades hade det spelats om FM-medaljer i sammanlagt 16 åldersklasser.

På flicksidan visade Dicken att framtiden ser ljus ut trots att damlaget förlorade finalerna mot lokalkonkurrenten HIFK. Drumsöklubben tog hem hela fem guld medan KyIF visade bredd i B-juniorerna då klubben slutade både etta och trea. i D07-flickorna var det GrIFK som vann två medaljer då klubbens lag slutade tvåa och trea.

På pojksidan var det Karisklubben BK-46 som var starkast med sina fem guld. Grankulla IFK vann två guld på medan Borgålaget Akilles spelade hem ett mästerskap.

Bland flickorna lade Dicken och KyIF beslag på samtliga guld med undantag av den yngsta klassen där Sjundeå IF var starkast.

Dam- och herrmästarna HIFK respektive Cocks vann inga juniormästerskap den här säsongen.

Flickor: A-juniorer

1. Dicken, 2. GrIFK, 3. SIF Grön.

B-juniorer:

1. KyIF Blå, 2. Dicken, 3. KyIF Gul.

C-juniorer 04:

1. Dicken, 2. HIFK Red, 3. Pargas IF.

C-juniorer 05:

1. KyIF, 2. Dicken, 3. Pargas IF.

D-juniorer 06:

1. Dicken Röd, 2. Cocks, 3. BK-46.

D-juniorer 07:

1. Dicken, 2. GrIFK Vit, 3. GrIFK Grön.

E-juniorer 08:

1. Dicken Röd, 2. Pargas IF, 3. BK-46.

F-juniorer 09:

1. Sjundeå IF, 2. Akilles, 3. GrIFK.

Pojkar: A-juniorer:

1. BK-46, 2. GrIFK, 3. Sjundeå IF.

B-juniorer:

1. GrIFK, 2. Cocks, 3. Sjundeå IF.

C-juniorer 04:

1. BK-46, 2. HIFK/Kiffen, 3. KyIF.

C-juniorer 05:

1. BK-46, 2. GrIFK, 3. Pargas IF.

D-juniorer 06:

1. BK-46, 2. Dicken, 3. HIFK White.

D-juniorer 07:

1. GrIFK, 2. BK-46, 3. Turku HC.

E-juniorer 08:

1. BK-46, 2. GrIFK, 3. Pargas IF.

F-juniorer 09:

1. Akilles, 2. GrIFK, 3. Dicken Röd.