Här är alla grenars bästa idrottare – nytt namn i handbollen

Golfaren Matilda Castrén är bäst på sin gren, anser journalistkåren i Finland. Bild: Markku Ulander/Lehtikuva

Sportjournalistförbundets lista över årets bästa idrottare per gren bjuder på både väntade och oväntade namn. Läs hela listan här.

Sportjournalistförbundets medlemmar har röstat fram de bästa idrottarna i sina respektive grenar år 2021.

På torsdag arrangeras Idrottsgalan och då offentliggörs bland annat vem som blir årets idrottare, årets tränare och årets förebild.

Aleksander Barkov är årets ishockeyspelare medan Lukas Hradecky är årets fotbollsspelare och Lauri Markkanen årets basketspelare.

Ellen Voutilainen bryter Nico Rönnbergs dominans som årets handbollsspelare. Voutilainen vann det svenska mästerskapet i våras och har en framtrådande roll i det finländska landslaget.

Samtidigt blir Voutilainen den första finländska damspelaren som utses till årets spelare sedan Katja Nyberg fick utmärkelsen tre år i följd 1997, 1998 och 1999. Efter det har herrspelare valts till årets spelare 21 år i följd.

Här är listan över de bästa i samtliga grenar:

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi

Alpint: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikansk fotboll: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)

Backhoppning: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Badminton: Kalle Koljonen, Tapion Sulka

Bandy: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Ryssland)

Basket: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)

Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen

Biljard: Robin Hull, AuraBiljardi

Bilsport: Kalle Rovanperä

Boboll: Tuomas Jussila, Manse PP

Bordtennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu och Jura Morez (Frankrike)

Bowling: Tomas Käyhkö, Mainarit

Boxning: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Brottning: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

Bågskytte: ​Antti Vikström, Oulaisten Sulka

Cricket: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club

Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

Cykel: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Frankrike) och TWD-Länken

Cykelorientering: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

Danssport: Johannes Hattunen

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues

Discgolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Draghundssport: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat

E-sport: Erik Tammenpää

Fotboll: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Tyskland)

Flygsport: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti

Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius

Friidrott: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo

Fäktning: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Golf: Matilda Castren, Linna Golf

Gymnastik: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit

Handboll: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Sverige)

Hastighetsåkning på skridsko: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Innebandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Sverige)

Ishockey: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Klättring: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat

Konståkning: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

Kickboxing: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

Landhockey: Nea Väisänen, Porvoo HC

Längdåkning: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne

Mixed martial arts: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus

Modern femkamp: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Motorbåtssport: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap

Motorcykel: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Motorkälke: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho

Nordisk kombination: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura

Orientering: Miika Kirmula, Kalevan Rasti

Paddling: Visa Rahkola, Tuusmelojat

Pilidrott: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Ridsport: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rodd: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat

Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC och Loughborough Lightning (England)

Segling: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening

Simhopp: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat

Simning: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

Skateboard: Lizzie Armanto

Skidorientering: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti

Skidskytte: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Skytte: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat

Snowboard: Rene Rinnekangas

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Styrkelyft: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis

Thaiboxing: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club

Trav: Santtu Raitala

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Tyngdlyftning: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

Utförsåkning på skridsko: Mirko Lahti

Vattenpolo: Niklas Koskela, Cetus

Volleyboll: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Ryssland)

Beställ Veckans kulturplock!

Ett plock från Kulturen varje fredag i din e-post.

Bokåret 2021 på Bokström

Mer läsning