Grenbytet en succé – Sverigekampen nästa för Berghem

Guldlopp. I FM i Seinäjoki blev det guld på 400 meter häck för Jonna Berghem på tiden 58.05. En månad senare förbättrade hon sitt rekord ytterligare och personbästa lyder nu 57.90.Bild: Lehtikuva/Timo Aalto

Redan på första försöket blev det FM-guld och en månad senare en finalplats i Universiaden. Det är lätt att slå fast att Jonna Berghems grenbyte till 400 meter häck är en fullträff.

– Jag tänkte att grenbytet kommer att gå bra, men kanske inte att fullt så här bra och så här snabbt. Jag är jättenöjd, säger Jonna Berghem, färsk finländsk mästare och ännu färskare finalist i Universiaden i Taipei.

Att det inför den här sommaren blev ett byte från korta häcken och 200 meter till 400 meter häck för Hangö IK-idrottaren var inte helt oväntat.

– I flera år har alla sagt åt mig att det är 400 meter häck som kommer att bli min gren, och så verkar det ju. Mitt lår klarade inte av sprinthäcken och snabbheten räcker inte till i internationell jämförelse.

Däremot talar mycket för att den gör det på den längre sträckan – Berghem har i snabb takt radat upp goda tider på sin nya paraddistans. Senast i fredags löpte hon nytt personbästa i Taipei på tiden 57,90, vilket gav henne en sjätteplats i Universiaden – en tävling för studerande där omkring 10 000 idrottare från 150 länder gör upp om medaljerna.

– Hela upplevelsen i Taipei var sjukt häftig. Det var som ett mini-OS med idrottarby och på alla sätt helt annorlunda än att vara med i till exempel junior-EM eller -VM.

Var du nervös?

– Nä, inte mera än vanligt. Jag är en bra tävlingsmänniska som inte stressar. Förhållandena var helt annorlunda än jag är van vid med värme och hög luftfuktighet. Det var bra att vi var på plats nästan två veckor för efter de första träningarna i hettan var man riktigt slut.

Sverigekampen nästa

Berghem har just kommit hem från hettan i Taipei och jobbar på att acklimatisera sig till årstiden och bli av med jetlagen. Hon har inte lång tid på sig – redan på veckoslutet väntar följande tävling i form av Sverigekampen i Stockholm.

Som guldmedaljör i Kalevaspelen är hon självskriven på sin nya paraddistans.

– Det ska bli roligt att löpa i Stockholm även om det är lite utmanande att vänja sig vid tillvaron efter Taipei. Mitt mål är att ytterligare förbättra mitt personbästa. Med lite bättre stegrytm ska det vara möjligt, säger Berghem som tidigare deltagit i landskampen två gånger.

Vad gäller framtidsplanerna efter Sverigekampsveckan är de många och högt uppställda för Berghem som då hon inte tränar, tävlar, eller drygar ut kassan genom jobb, studerar vid Arcada.

– Själva häcklöpningen kommer naturligt för mig. Men eftersom jag började löpa 400 meter slätt så sent som i fjol har jag inte den grund som behövs för att till exempel i ett större mästerskap orka med många lopp efter varandra. Jag har också konstant haft problem med bakre låren och måste få dem i skick.

Alldeles inför starten på den här säsongen bytte Berghem tränare – numera är det Petra Stenman och Heini Sistonen som är namnen bakom 24-åringen.

– Det har fungerat jättebra men vi har ännu inte haft tid att göra de ändringar som jag tror att kommer att lösa problemet med låren, säger hon och tillägger att de andra distanserna kommer att finnas kvar på hennes program också i fortsättningen, men vid sidan av 400 meter häck.

Också på lite längre sikt har Berghem sina målsättningar klara: Nästa sommar är det EM som gäller.

– Och så siktar jag på OS i Tokyo 2020.

Om Berghem fick önska sig något skulle det vara att bara få träna och satsa på idrotten.

– Men för att kunna göra det behöver man springa ännu lite hårdare, säger Berghem som med sommarens facit på hand är på mycket god väg.

Fakta

Sverigekampen i Stockholm

Finlands lag till friidrottslandskampen mot Sverige i Stockholm den 2–3 september:

Herrar:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö rekord/säsongbästa 10,31, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,30, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 10,30/10,51.

200 m: Riku Illukka Vantaan Salamat 21,33, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 20,73/20,73, Samuel Purola Oulun Pyrintö 20,84.

400 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 47,63/47,72, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 47,51/ 48,04, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 47,76.

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 1.48,44/1.48,85, Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö 1.48,25/1.51,04, Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,87.

1500 m: Samu Mikkonen Kuopion Reipas 3.45,54, Tommi Sundell Porin Yleisurheilu 3.44,14/3.46,73, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.47,15.

5000 m: Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 14.20,09, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.06,47/14.23,02, Eero Saleva Sjundeå IF 14.35,01/14.35,01.

10 000 m: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.08,63/29.48,37, Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 29.55,86, Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 29.32,20/31.53,81.

3000 m h: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.37,42, Hannu Granberg Lahden Ahkera 8.56,11/ 9.03,23, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 8.58,68/9.12,01.

110 m h: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,29, Ville Rajala Alajärven Ankkurit 14,13, Viktor Kantele Borgå Akilles 14,16.

400 m h: Tuomas Lehtonen Liedon Parma 51,81, Oskari Mörö Esbo IF 49,04/50,38, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,09/51,78.

Höjd: Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 208, Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 208, Samuli Eriksson Salon Vilpas 218.

Stav: Tommi Holttinen Someron Esa 540, Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 551, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 555i.

Längd: Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat 810, Kristian Bäck Vasa IS 795, Kristian Pulli Kaipolan Vire 807.

Tresteg: Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat 15,64/15,51, Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 15,40/15,31, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 17,14.

Kula: Tomas Söderlund IF Raseborg 19,12i/ 18,17, Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,87i/18,40, Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 20,30/19,95.

Diskus: Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat 56,61, Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 61,66, Frantz Kruger Vasa IS 70,32/57,35.

Slägga: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 76,20/71,35, Henri Liipola Someron Esa 72,99, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 70,30.

Spjut: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98/77,80, Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot 78,41/77,72, Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 91,53/88,27.

4x100 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat, Riku Illukka Vantaan Salamat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Willem Kajander Borgå Akilles.

4 x 400 m: Oskari Mörö Esbo IF, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Juho Vanhala Harjavallan Jymy, Christoffer Envall IK Falken.

Damer:

100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,85/11,86, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,83, Sanni Mahonen Keski Uudenmaan Yleisurheilu 11,85/11,94.

200 m: Hanna Wiss IF Åland 24,15, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,95, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,62.

400 m: Nea Mattila HIFK Friidrott 54,61, Viivi Lehikoinen HIFK Friidrott 54,67, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20/54,40.

800 m: Zenitha Eriksson IK Falken 2.04,12/2.05,41, Sara Kuivisto Borgå Akilles 2.03,87, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.04,75.

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.12,78/4.12,99, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 4.28,34, Saija Seppä Suolahden Urho 4.19,55.

5000 m: Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 16.47,72/16.47.72, Camilla Richardsson Vasa IS 15.57,95/15.59,26, Janica Mäkelä Forssan Salamat 16.31,14/16.35,67.

10 000 m: Saara Nikander Länsi Uudenmaan Urheilijat 35.07,08, Sandra Eriksson IK Falken 34.12,20/35,27, Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF 37.27,10.

3000 m h: Astrid Snäll Forssan Salamat 10.21,07, Camilla Richardsson Vasa IS 9.41,73, Anni Suominen Raision Kula 10.33.25.

100 m h: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,16/13,30, Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,25, Viivi Avikainen Lahden Ahkera 13,32.

400 m h: Jonna Berghem HIK Friidrott 57,90, Viivi Lehikoinen HIFK Friidrott 56,49, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 58,07.

Höjd: Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 182i/180, Elina Kakko Perttelin Peikot 185i/181, Elina Smolander Lapuan Virkiä 186/181.

Stav: Elina Lampela Oulun Pyrintö 432/415, Minna Nikkanen Someron Esa 461i/455i, Saga Andersson Esbo IF 442.

Längd: Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 638/622, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58, Vantaa 635, Matilda Bogdanoff HIFK Friidrott 635.

Tresteg: Emma Pullola Vaasan Vasamat 13,06/12,97, Sanna Nygård Vasa IS 13,76, Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,24/13,92.

Kula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,28i/14,90, Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,35/14,68, Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,89.

Diskus: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 54,67, Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 57,39.

Slägga: Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat 66,35, Merja Korpela Soinin Sisu 69,56/68,55, Krista Tervo Karhulan Katajaiset 68,27.

Spjut: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 60,56/58,95, Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 62,13/58,55, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat 60,98.

4 x100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura, Hanna Wiss IF Åland.

4 x 400 m: Katri Mustola Kalajoen Junkkarit, Viivi Lehikoinen HIFK Friidrott, Nea Mattila HIFK Friidrott, Jeanine Nygård, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu.

17-åringarnas lag till juniorkamperna:

Herrar:

100 m: Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot 11,04, Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,04.

200 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 21,63, Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot 21,79.

400 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 48,49, Elias Tuominen Naantalin Löyly 50,40.

800 m: Elias Tuominen Naantalin Löyly 1.54,79, Aleksi Kivelä Lempäälän Kisa Yleisurheilu 1.57,80.

1500 m: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 4.01,71, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 4.00,78.

3000 m: Mika Kotiranta Joensuun Kataja 8.57,59, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 8.56,55.

2000 m ej: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 6.03,52, Matias Meriläinen Nurmijärven Yleisurheilu 6.15,40.

110 m h: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,24, Juuso Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,13.

400 m h: Eero Ilomäki HIFK friiddrott 54,12, Kalle Stylman Liedon Parma 53,47.

Höjd: Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat 212, Casper Tillander IF Sibbo-Vargarna 200.

Stav: Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat 475, Jermu Tarkiainen Hyvinkään seudun Urheilijat 445.

Längd: Lasse Hämelahti Längelmäen Urheilijat 694, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 700.

Tresteg: Aaro Davidila Lapin Lukko 14,86, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,59.

Kula: Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 21,23/20,81, Aaro Soininen Rymättylän Soihtu 17,64.

Diskus: Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 54,54, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 52,49.

Slägga: Ville Vihersalo Espoon Tapiot 67,83, Juhana Karjanlahti Alajärven Ankkurit 67,65.

Spjut: Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot 73,61, Topi Julkunen Juvan Urheilijat 68,45.

4x100 m: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot, Pavel Mäkinen HIFK, Samuel Purola Oulun Pyrintö.

4x400 m: Mauno Havukorpi Vihdin Viesti, Elias Tuominen Naantalin Löyly, Elias Jrad Kenttäurheilijat-58, Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot.

Damer:

100 m: Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,07, Karoliina Kujanpää Valkeakosken Haka 12,41.

200 m: Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 24,57, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 24,56.

400 m: Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 56,05, Mette Baas Veitsiluodon Kisa-Veikot 56,72.

800 m: Reetta Joronen Savonlinnan Riento 2.09,70, Nathalie Blomqvist IK Falken 2.12,63.

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken 4.26,98, Reetta Joronen Savonlinnan Riento 4.33,27.

3000 m: Anni Penttilä Veikkolan Veikot 9.54,47, Silja Rönkä Lahden Ahkera 10.16,71.

1500 m h: Anni Penttilä Veikkolan Veikot 6.45,67, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 7.07,47.

100 m h: Saara Keskitalo Espoon Tapiot 13,74, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 14,06.

400 m h: Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö 1.00,69, Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 1.01,91.

Höjd: Emma Nyman IF Kraft 165, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 180.

Stav: Sofie Westerlund IF Drott 370, Kiia Jullenmaa Porin Yleisurheilu 376/350.

Längd: Olivia Mäkinen Tampereen Pyrintö 591, Adeliina Herrala Kokemäen Kova-Väki 566.

Tresteg: Oona Hietala Tampereen Pyrintö 12,06, Janita Leppäranta Kristiinan Urheilijat 12,06.

Kula: Janette Hanski Karhulan Urheilijat 15,43 15,43, Kaisu Eskelinen Maaningan Mahti 15,57.

Diskus: Roosa Naula Turun Urheiluliitto 45,64, Silja Ahonen Parkanon Urheilijat 42,01.

Slägga: Julia Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 66,71, Sara Killinen Lapuan Virkiä 64,64.

Spjut: Julia Valtanen Rauman Urheilijat 58,11, Sofia Pölkky Seinäjoen Seudun Urheilijat 53,28.

4x100 m: Karoliina Kujanpää Valkeakosken Haka, Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Pirkitta Marjanen Porin YU.

4x400 m: Elin Mickos IFSibboV, Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö, Veera Perälä SeinäjsU, Mette Baas VeitsiKV.

”Nu sover jag gott, äntligen!”

Angelina fick dålig sömn men rogivande växter hjälpte henne. "Min livskvalitet är mycket bättre nu" säger hon. 20.9.2018 - 13.33