Folkhälsans simbilsturné – en långvarig tradition
Folkhälsans simbil kör runt i hela Svenskfinland under juli månad. Syftet med simbilen är att introducera bland annat livräddning och återupplivning för barn. Till simbilens program hör även en fartfylld show.
På själva bilen står det Sim90 eftersom Folkhälsan, som bland annat är känd för sina simskolor, ordnade simskola för första gången för 90 år sedan. Nu är det tredje året som simbilen turnerar.
Janina Enkvist och Ann-Louise Hakalax är de som leder showen. Själva showen inleds med lek så att barnen ska känna sig trygga och föreställningen är en och en halv timme lång.
– Simbilen kör runt hela Svenskfinland, besöker simskolor, stränder och hamnar, i princip alla sommarjippon. Vi ska lära ut livräddning och återupphämtning i stora drag, vi borde även visa att vi har föreställningar så får folk också öva konkret, säger Ann-Louise Hakalax.
– Det här är vårt första år med simbilen. Tidigare har vi arbetat som simlärare några år men att vara simbilsinstruktör är helt annat.
Andrea Sumelius är en av många föräldrar till barnen som deltar i årets simskola. I år är det första gången som hennes barn är med i den, själv har hon varit där sedan 1990-talet.
– Hoppas det blir vackert väder, enligt prognosen ser det ju inte så superlovande ut men vi kommer ändå att vara här, säger Sumelius.
Tisdag 2.7 kl. 9.00–11.00 Lovisa strandsimskola på Plagen
Onsdag 3.7 kl. 9.00–11.00 Störsviks simskola, Björkuddens simskola
Torsdag 4.7. kl. 11.45 Kjullböle simskola Kl. 14.30–15.30, Langansböle simskola
Fredag 5.7. Bromarvs simskola
Källa: Folkhälsan