FM-guld skön revansch för Tervo

Segersmil. Krista Tervo segrade i damernas slägga med resultatet 67,18.Bild: Timo Aalto / Lehtikuva

Den andra dagen av friidrotts-FM i Seinäjoki bjöd på fina resultat. I damernas slägga var det Krista Tervo som tog hem segern och på 1500 meter stod Sara Kuivisto för en överlägsen slutspurt.

Det blir förmodligen ingen finländsk släggdam i VM i London. Det klarnade efter kvällens FM-final i Seinäjoki, där Krista Tervo segrade med ett kast på 67,18.

Åttafaldiga FM-ettan, Merja Korpela hade inför FM 89 centimeter upp till en plats bland de 32 främsta i rankningen inför VM med årsbästaresultatet 68,55.

Men eftersom ingen lyckades förbättra det finländska årsbästat, så blir det antagligen ingen finländsk släggdam i VM.

– Jag visste att det krävdes kast i trakten av sjuttio meter för att ens kunna fundera på VM, säger Merja Korpela.

För Korpela var FM-medaljen hennes artonde i Kalevaspelen.

Silvret grejade hon med ett kast på 67,05.

– Nåjo, visst är det en prestation med tanke på att alla medaljer tagits i en och samma gren, säger Merja Korpela anspråkslöst.

Merja Korpela tog sin första medalj i Kalevaspelen 1999, när tävlingarna senast arrangerades i Seinäjoki.

Den gången blev det brons.

Är cirkeln sluten nu?

– Jag säger inget, men det var svårt förra hösten att fatta beslutet att fortsätta en säsong till. Men jag fortsätter åtminstone så länge att jag inte behöver göra några comebacker, säger trettiosexåriga Korpela.

Åt den nya mästaren fanns inget att göra.

– Krista kastade bra. Hennes sista kast var säkert ännu längre än segerkastet, säger Merja Korpela.

Första guldet för Tervo

Krista Tervo avslutade släggfinalen med ett kast i trakten av 68 meter, men steg över eftersom hon trodde det var utanför sektorn.

– Kanske jag blev för ivrig att stiga över, men det såg ut att vara utanför sektorn, säger Krista Tervo.

För Krista Tervo var FM-guldet en skön revansch för misslyckandet i U23-EM i Bydgoszcz för en vecka sedan.

Tervo kastade då 67,98 i kvalet, ett kast som hade berättigat till EM-guld i finalen, men i stället fick hon nöja sig med en nionde placering.

– EM grämde så mycket att det var ett måste att lyckas här, säger Krista Tervo.

FM-guldet var nittonåriga Tervos första i seniorklass.

– Det smakar riktigt bra, intygar Krista Tervo.

– Det känns också bra att besegra Merja, hon är en så bra kastare och hon kämpade väl, säger Tervo.

De två senaste årens mästare, Inga Linna fick den här gången nöja sig med en fjärde placering. Riihimäen Kisko-kastaren fick upp 63,63 som bäst.

Johanna Salmela tog precis som i fjol hand om FM-bronset. Jyväskyläkastarens längsta kast mätte 65,08.

Stark slutspurt av Kuivisto

Borgå Akilles Sara Kuivisto har i FM siktet på att vinna två guld.

Det första bärgades på fredagskvällen då hon efter övertygande löpning segrade på 1500 meter. Kuivistos segertid skrevs 4.14,27.

De två senaste årens mästare, Lahden Ahkeras Kristiina Mäki skötte farthållningen men tvingades se sig besegrad i spurten av Kuivisto.

– När sista varvet började, visste jag att det här förlorar jag inte, säger Sara Kuivisto.

Segern var hennes första i Kalevaspelen på 1500 meter. I fjol segrade hon på 800 meter.

– På förhand var det här den svårare distansen att vinna. Kristiina är såpass bra, hon är ju på väg till VM, säger Kuivisto.

Mäki, som har både finländskt och tjeckiskt medborgarskap, har tidigare i sommar vunnit de tjeckiska mästerskapen för fjärde gången på 1500 meter.

I VM kommer Mäki att löpa 1500 meter för Tjeckien.

IK Falkens Karin Storbacka knep FM-brons på 1500 meter.

Medaljen var trettioåriga Storbackas tionde totalt i Kalevaspelen.

På söndagen har Sara Kuivisto tänkt försvara fjolårssegern på 800 meter.

– Mästerskap förstås, säger Sara Kuivisto om målsättningen på 800 meter.

SEINÄJOKI. FM, dag 2/4, försök och kval:

Herrar:

100 m, försök (2 bästa i varje heat + 2 bästa tiderna till final):

I (vindstyrka 1,9 m/s): 1) Otto Ahlfors IkaalU 10,53, 2) Roope Saarinen Esbo IF 10,61, 3) Willem Kajander BorgåAk 10,73, 4) Aleksi Tuononen AhtU 10,90, 5) Samuli Lehtinen LahdA 10,93, 6) Valtteri Ahtamo JyväskKU 11,07, 7) Aleksi Ala-Prinkkilä IFKraft 11,09, 8) Heikki Nieminen JanJa 11,36.

II (2,2 m/s): 1) Samuli Samuelsson IkaalU 10,39, 2) Eerikki Pekkola TampKT 10,69, 3) Aleksi Lehto SeinäjSU 10,74, 4) Ilari Manninen JyväskKU 10,79, 5) Samir Demnati OrimJy 10,89, 6) Mikko Laaksonen KaustPV 11,02.

III (2,9 m/s): 1) Ville Myllymäki KanksLei 10,51, 2) Viljami Kaasalainen MikkelKV 10,59, 3) Eetu Rantala PudasjU 10,66, 4) Jonathan Brace EsboIF 10,74, 5) Hannes Siitonen HelsKV 10,76, 6) Lauri Tuomilehto BorgåAk 10,97, 7) Kasperi Pöntinen LahdA 11,01.

Stav, kval (kvalgräns 510 eller 10 bästa till final):

Grupp 1: 1) Tomas Wecksten KarhU 485, 2) Tommi Holttinen SomE 470, 3) Olli Rannikko NokU 470, 4) Tuomas Outinen LappUM 455, 5) Anton Kunnas IFSibboV 455. Grupp 2: 1) Urho Kujanpää TampPy 470, 2) Teemu Hyytiä LaitJy 470, 3) Aleksi Saarelainen EspTa 470, 4) Santtu Koskiaho KarijTa, Jesse Salmi VasaIS och Eemeli Salomäki SomE 455, 7) Artturi Välimäki NoormNo 455.

Längd, kval (kvalgräns 735, 10 bästa till final):

Grupp 1: 1) Roni Ollikainen HKV 764 (+2,7), 2) Arttu Pajulahti ViipU 741 (+1,8), 3) Otto Kilpi JyväskKU 726 (+1,6), 4) Joona Kokkola ValtVa 722 (+1,3), 5) Pyry Keränen KarkkPo 712 (+1,2), 6) Jarmo Kaleva TeuvRi 711 (+1,6), 7) Juha Sola NaantLöy 708 (+1,2), 8) Aleksi Haapakoski OulPy 694 (+1,6), 9) Julius Toivola JyväskKU 685 (+1,0), 10) Tuomas Rouvali JyväskKU 684 (+2,0). Grupp 2: 1) Kristian Bäck VasaIS 743 (+1,6), 2) Kristian Pulli KaipVi 742 (+2,1), 3) Iikka Alingue JanJa 725 (+1,8), 4) Kalle Salminen JoensKa 720 (+1,7), 5) Miika Mäkinen RiihimKi 716 (+1,5), 6) Eemeli Salomäki SomE 698 (+1,1), 7) Mikko Rummukainen RistU 698 (+0,6), 8) Antti Tuomela LaihLu 696 (+0,9), 9) Konsta Kauppinen OrimJy 695 (+1,4), 10) Ville Hakomäki YlihJu 680 (+0,6).

Slägga, kval (kvalgräns 68,50, 10 bästa till final):

1) Tommi Remes KiuruvU 69,77, 2) Henri Liipola SomE 69,19, 3) Aleksi Jaakkola NokU 69,11, 4) Tuomas Seppänen NoormNo 68,89, 5) Aaron Kangas KanksLei 68,59, 6) Jesse Lehto KaustPV 68,37, 7) Juho Saarikoski TampPy 68,15, 8) Markus Kokkonen PyhäsU 66,90, 9) Petri Rautio AlavVi 65,42, 10) Joni Syrjälä TampPy 65,34,

11) Joachim Koivu EsboIF 65,19, 12) Fredrik Fröberg SjundeåIF 64,75, 13) Arttu Väänänen VarpVi 61,58, 14) Simon Solvin IKFalken 59,16, 15) Aleksi Nieminen RekRai 58,96, 16) Tuomo Tarvainen KauhWi 57,90, 17) Jani Pihkanen SomE 57,74, 17) Juhana Mäkelä YlistKV 51,13.

Damer:

100 m, försök (3+2 till final):

I (1,4 m/s): 1) Hanna-Maari Latvala JyväskKU 11,61, 2) Jenni Jokinen NakkVire 11,86, 3) Jasmin Showlah HIFK 11,87, 4) Maria Räsänen LapinlVe 11,88, 5) Emma Suhonen EspTa 12,09, 6) Jonna Alkula SeinäjSU 12,14, 7) Milla Heiskanen IisVi 12,25, 8) Eeva Paavilainen TurunUL 12,32.

II (0,1 m/s): 1) Milja Thureson TuTo 11,88, 2) Hanna Wiss IFÅland 11,94, 3) Jenna Jokela HIFK 11,95, 4) Minna Laukka JyväskKU 11,99, 5) Netta Salo SavonlR 12,20, 6) Annika Mäenpää NoormNo 12,22, 7) Tiia Tammisalo TampPy 12,43, 8) Annika Hannola HelsKV 12,47.

Tresteg, kval (kvalgräns 12,50, 10 bästa till final):

Grupp 1: 1) Sanna Nygård VasaIS 12,93 (–1,0), 2) Senni Salminen ImU 12,71 (+0,5), 3) Liisa Naskali NokU 12,57 (+2,0), 4) Ada Koistinen JyväskKU 12,40 (+0,5), 5) Elina Kostiainen VihdVie 12,27 (+1,8), 6) Oona Hietala TampPy 11,93 (+1,7), 7) Sini Sanaslahti KaipVi 11,71 (+1,3). Grupp 2: 1) Kristiina Mäkelä OrimJy 13,26 (–1,2), 2) Essi Lindgren KuivAu 12,69 (+2,5), 3) Johanna Hokkanen KangasnKa 12,45 (+2,0), 4) Emma Pullola VaasVa 12,40 (+1,0), 5) Laura Rautiainen SaarijPu 12,37 (+0,8), 6) Helen Urho TuUL 12,16 (+0,9), 7) Jessica Miettinen SavonlRie 12,11 (+1,1), 8) Heini Vainionpää HIFK 11,85 (–0,8).

Kula, kval (kvalgräns 13,75, 10 bästa till final):

1) Senja Mäkitörmä VarpVi 14,80, 2) Kaisa Kymäläinen OrivPo 14,72, 3) Tara Tuominen UudKK 14,40, 4) Eveliina Rouvali KuopRei 14,11, 5) Taija Keskinen YlistKV 14,10, 6) Katri Hirvonen JoensKa 14,05, 7) Hennariikka Järvinen TuUL 13,85, 8) Henna Sallinen SavonlRie 13,82, 9) Oona Vilermo NokU 13,79, 10) Niina Kelo KeskiUYU 13,57,

11) Kaisu Eskelinen MaanMa 13,53, 12) Minna-Marjatta Liimatainen AlajA 13,29, 13) Jessica Meriheinä LiljIK 13,18, 14) Susanna Törrönen EsboIF 12,84, 15) Salli Kirvesmies LappUM 12,30, 16) Janette Hanski KarhU 12,22, 17) Sara Oraheimo IFRaseb 12,04, 18) Hanna Vuolteenaho YlivKu 12,02, 19) Ronja Ruotanen YlivKu 11,70.

Spjut, kval (kvalgräns 52,50, 10 bästa till final):

1) Jenni Kangas SeinäjSU 57,36, 2) Oona Sormunen TohmajU 56,96 3) Heidi Nokelainen JoensKa 54,97, 4) Sanne Erkkola TuUL 52,44, 5) Saara Lipsanen LappUM 51,32, 6) Meri Rautamies KarhKa 51,08, 7) Jelena Jaakkola SoinSi 51,02, 8) Janette Lepistö LehtimJy 50,55, 9) Sanni Utriainen TampPy 49,89, 10) Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL 49,22,

11) Venla Olli EurajVei 48,96, 12) Miia Makkonen SysmSi 48,15, 13) Sini Hentilä LaitJy 46,82, 14) Sofia Pölkky SeinäjSU 46,66, 15) Rebecca Ljung LarsmoIF 46,36, 16) Laura Pesola ReisjPi 46,33, 17) Milla Koski-Vähälä LimNM 45,17, 18) Milja Lusila AsikkRai 44,42, 19) Jenna Jaakkola SoinSi 39,72.

Final:

Damer:

100 m (vindstyrka 1,4 m/s): 1) Hanna-Maari Latvala JyväskKU 11,59, 2) Maria Räsänen LapinlVe 11,91, 3) Milja Thureson TuTo 11,92, 4) Hanna Wiss IF Åland 11,94, 5) Minna Laukka JyväskKU 11,98, 6) Jasmin Showlah HIFK 11,99, 7) Jenni Jokinen NakkVi 12,01, 8) Jenna Jokela HIFK 12,07.

400 m: 1) Katri Mustola KalajJu 54,40, 2) Hilla Uusimäki KU-58 55,44, 3) Jeanine Nygård IFDrott 55,60, 4) Eveliina Määttänen KeskiUYU 56,08, 5) Jonna Julin IFNykn 56,71, 6) Veera Perälä SeinäjSU 57,13, 7) Kristiina Halonen LappeenrUM 57,59.

1 500 m: 1) Sara Kuivisto BorgåAk 4.14,27, 2) Kristiina Mäki LahdA 4.15,38, 3) Karin Storbacka IKFalken 4.23,42, 4) Kaisa Tyni HamPo 4.24,35, 5) Henni Tofferi ViipU 4.28,46, 6) Anni Suominen RaisKu 4.34,70, 7) Maria Murtorinne KuopRe 4.36,25, 8) Aino Kuljukka LAhdA 4.36,43.

10 000 m: 1) Saara Nikander LänsiUU 35.07,08, 2) Janica Mäkelä ForssSa 35.14,21, 3) Meri Rantanen JoensKa 35.23,35, 4) Nina Chydenius ViipU 36.04,63, 5) Minna Syvälä EspTa 36.05,59, 6) Jaana Niemelä OulNMKY 36.26,13, 7) Paula Tukiainen ViipU 36.33,91, 8) Minna Haka-Risku VammalsV 36.50,32, 9) Laura Karkkulainen PuhäsU 37.26,49, 10) Andreina Kero TurunUL 37.40,54,

11) Suvi Miettinen TuTo 37.47,82, 12) Anne-Marika Partanen KuopRe 37.52,20.

Längd: 1) Matilda Bogdanoff HIFK 609 (2,1 m/s), 2) Anne-Mari Lehtiö KU-58 606 (2,5), 3) Emmi Mäkinen JyväskKU 596 (1,7), 4) Jaana Sieviläinen JoensKa 588, 5) Katja Kangas PohjKoi 588, 6) Olivia Mäkinen TampPy 585, 7) Henriikka Aaltonen VaasVa 569, 8) Tiina Hakanen TampPy 565, 9) Sini Toivola JyväskKU 564, 10) Miia Sillman TampPy 563.

Kula: 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 15,80, 2) Senja Mäkitörmä VarpVi 15,30, 3) Eveliina Rouvali KuopRe 14,90, 4) Tara Tuominen UudKK 14,39, 5) Oona Vilermo NokU 14,30, 6) Katri Hirvonen JoensKa 14,25, 7) Taija Keskinen YlistKV 14,20, 8) Niina Kelo KeskiUYU 13,95, 9) Hennariikka Järvinen TurunUL 13,71, 10) Henna Sallinen SavonlRi 13,07.

Slägga: 1) Krista Tervo KarhKa 67,18, 2) Merja Korpela SoinSi 67,05, 3) Johanna Salmela JyväskKU 65,08, 4) Inga Linna RiihimKi 63,63, 5) Jenni Penttilä KaustPV 62,07, 6) Tiina Rinnekari NurmijYU 61,53, 7) Ilse Kaaja EspTa 60,62, 8) Heli Rinnekari NurmijYU 59,57, 9) Mette Snellman KarhKa 57,02, 10) Tytti Oikarainen PosPy 52,44.

Sjukamp, ställningen efter 4 grenar: 1) Jutta Heikkinen JoensKa 3 379 poäng, 2) Hertta Heikkinen JoensKa 3 282, 3) Elina Kakko PerttPe 3 154, 4) Ida Otstavel PargIF 3 102, 5) Sanni Pajasmaa HIFK 3 080, 6) Jessica Rautelin EsboIF 3 071, 7) Amanda Liljendal BorgåAk 2 992, 8) Pinja Pikkupeura HIFK 2 933, 9) Martta Rautala ViipU 2 878, 10) Tilda Lipasti HIFK 2 812,

11) Merituuli Saarela EspTa 2 723, 12) Nathalie Westman GamlakIF 2 712, 13) Heidi Parikka HelsKV 2 693, 14) Karoliina Isoaho EspTa 2 490, 15) Milla Kelo KeskiUYU 2 232.

Sjukampsgrenar:

100 m häck

I (+1,0 m/s): 1) Liljendal 15,05, 2) Lipasti 15,12, 3) Westman 15,34, 4) Rautala 15,51, 5) Saarela 15,85, 6) Isoaho 16,07, 7) Kelo 17,50. II (+1,2): 1) J. Heikkinen 14,00, 2) Rautelin 14,37, 3) H. Heikkinen 14,38, 4) Pikkupeura 14,54, 5) Pajasmaa 14,55, 6) Otstavel 14,75, 7) Kakko 14,77, 8) Parikka 15,17.

Höjd, I: 1) Kakko 177, 2) J. Heikkinen 168, 3) Lipasti och H. Heikkinen 162, 5) Otstavel 159, 6) Rautelin 156. II: 1) Saarela 159, 2) Pikkupeura 156, 3) Liljendal 156, 4) Westman 156, 5) Rautala 156, 6) Parikka 153, 7) Isoaho 153, 8) Pajasmaa 150, 9) Kelo 138.

Kula: 1) Pajasmaa 13,13, 2) Otstavel 12,78, 3) J. Heikkinen 12,72, 4) H. Heikkinen 12,59, 5) Liljendal 12,05, 6) Rautala 12,02, 7) Rautelin 11,77, 8) Kakko 11,29, 9) Kelo 11,02, 10) Pikkupeura 10,59,

11) Saarela 10,35, 12) Isoaho 9,85, 13) Lipasti 9,39, 14) Parikka 9,15, 15) Westman 8,93.

200 m:

I (0,5): 1) Westman 26,36, 2) Parikka 26,60, 3) Lipasti 26,70, 4) Kakko 26,82, 5) Saarela 26,97, 6) Isoaho 28,28, 7) Kelo 28,35, II: (1,2): 1) H. Heikkinen 24,87, 2) J. Heikkinen 25,27, 3) Pajasmaa 25,73, 4) Rautelin 25,86, 5) Liljendal 25,92, 6) Otstavel 26,08, 7) Pikkupeura 26,28, 8) Rautala ViipU 26,52.

Herrar:

100 m (1,3): 1) Samuli Samuelsson IkaalU 10,30 (årsbästa i Finland), 2) Otto Ahlfors IkaalU 10,44, 3) Ville Myllymäki KanksLei 10,47, 4) Viljami Kaasalainen MikkelKV 10,61, 5) Eetu Rantala PudasjU 10,68, 6) Willem Kajander BorgåAk 10,68, 7) Eerikki Pekkola TampKT 10,78, 8) Roope Saarinen 10,82.

400 m: 1) Ville Lampinen KU-58 48,20, 2) Tommi Mäkinen HelsKV 48,49, 3) Juho Vanhala HarjavJy 48,78, 4) Erik Back HIFK 48,83, 5) Christoffer Envall IKFalken 48,84, 6) Antti Kokkonen OulPy 48,89, 7) Filiph Johansson GamlakIF 49,24.

1 500 m: 1) Joonas Rinne SaarijPu 4.10,32, 2) Samu Mikkonen KuopRe 4.10,92, 3) Tuomo Salonen EspTa 4.10,99, 4) Tommi Sundell PorinYU 4.11,75, 5) Ville Borgmästars IKFalken 4.12,79, 6) Samuli Hussa LimNM 4.13,22, 7) Panu Jantunen ParikkU 4.13,63, 8) Antton Launto SauvU 4.13,87, 9) Jiri Karjalainen JoensKa 4.16,31, 10) Roope Hyvärinen RaumU 4.16,47,

11) Niklas Lainto TurunUL 4.18,12.

Höjd: 1) Jesse Huttunen SavitU 208, 2) Samuli Eriksson SalVi 208, 3) Miro Rastas RaisKu 204, 4) Richard Östman IFVom 204, 5) Julius Kuusela LänsiUU 200, 6) Valtteri Välimäki UudKK 200, 7) Valtteri Mattila ÄänekU 195, 8) Ville Waher TurunUL 195.

Diskus: 1) Frantz Kruger VasaIS 57,35, 2) Olli Takala LahdA 56,55, 3) Pyry Niskala SeinäjSU 56,01, 4) Oskari Perälampi LänsiUU 55,14, 5) Juha Lahdenranta PorinYU 53,62, 6) Ville Kivioja NokU 52,78, 7) Mikko Halvari JanJa 52,57, 8) Teemu Poikolainen JoensKa 52,10, 9) Olli-Pekka Korhonen KaavKa 52,00, 8) Jouni Helppikangas OrimJy 51,98.

Hur du hittar det bästa lånet för dig

Den som någonsin har tecknat ett lån är förmodligen plågsamt medveten om hur svårt det kan tyckas vara att hitta rätt lån. Vad är det då som avgör om ett lån är bra eller inte? 17.9.2018 - 00.00