Finländska lagen får jaga VM-framgångar på hemmaplan i höst
Helsingfors står värd för VM i estetisk truppgymnastik i november. Ursprungligen var det Italien som skulle arrangera mästerskapen men på grund av coronaläget i landet flyttas tävlingarna till Finland.
Finland hör till stormakterna inom estetisk truppgymnastik. I VM 2019 i spanska Cartagena slutade Minetit tvåa och OVO Team trea.
Finland har sammanlagt vunnit tio VM-guld sedan VM-tävlingarna inleddes år 2000 och bara fyra gånger i VM-historien har Finland tvingats resa hem från mästerskapen utan medalj i bagaget.
Därför är förväntningarna högt uppskruvade inför hemmamästerskapen som ska avgöras i Ishallen i Helsingfors 19–21 november i år.
"Vi räknar med att coronasituationen är så pass bra i slutet av året att vi kan arrangera VM på ett säkert sätt som en del av gymnastikens 125-årsjubileum. Vi kommer att arrangera en gymnastikuppvisning i Ishallen samma veckoslut och i Tölö sporthall kommer det att finnas möjlighet att testa på gymnastik", säger gymnastikförbundets verksamhetsledare Maria Laakso i ett pressmeddelande.
Senast Finland arrangerade VM i estetisk truppgymnastik var 2017 och då var mästerskapet slutsålt.
"Vi siktar på att nå samma stämning som då och att ta hem VM-guldet", säger Laakso.
Det blir tredje gången Helsingfors står värd för VM i estetisk truppgymnastik. Huvudstaden var värd år 2000 då grenens första VM-tävlingar avgjordes och stod värd också för fyra år sedan.
"Jag är glad över att Helsingfors får stå värd för VM-tävlingarna. Trots att epidemiläget är svårt just nu är det viktigt att bygga för framtiden och visa att vi kan arrangera säkra evenemang i framtiden", säger Helsingfors borgmästare Jan Vapaavuori i pressmeddelandet.
Nästan 50 lag från 13 länder förväntas delta i VM i Helsingfors. De finländska representanterna väljs efter granskningstävlingarna 11:e och 25:e september.
2000 Helsingfors.
2006 Tammerfors.
2013 Lahtis.
2017 Helsingfors.
2021 Helsingfors.