Hur hanterar vi vårt förflutna, vår historieskrivning och våra minnen? Vad lyfta fram, hur vinkla, vad utesluta? Det handlar om monument, om gatunamn och ytterst om vår kollektiva självbild. Frågan är politisk – inte minst då det gäller omtvistade element i stadsbilden.
I Alphyddan, på promenadavstånd från Borgbacken, ligger en liten klippig park med sällsynta träd. Ursprungligen var detta blott en kal bergsknalle, en avskärmad del av Alpparken i skymundan av Kulturhuset. Området avstyckades som eget parkavsnitt år 1960–1961 inför en trädgårdsutställning.
I folkmun började det namnlösa grönområdet veterligen därpå kallas för ”kukkapuisto”, blomparken. År 1970, på initiativ av den kommunistiska politikern Mirjam Vire-Tuominen, döptes det till Leninparken – till hågkomst av Vladimir Iljitj Uljanovs födsel 1870.
ANDRA LÄSER
Brott
”Jävligt elakt” – Elisabeth Rehn utsatt för stöld i Grankulla, är beredd att betala för att få tillbaka kär bronsstaty
29.05.2023 23:13

TV
”Nepobarnsdebatten var tragikomisk” – ny säsong av Längtan till landet planeras, men utan paret Donner
30.05.2023 16:12


Skärgård
Efter skärgårdsbornas raseri: Posten kommer med plåster på såren till Bengt, 73: ”Det har varit helt åt helvete”
30.05.2023 17:11

Ryssland
Ryssland stryper diplomatiska band till Finland – ”Ansvaret helt och hållet Finlands”
30.05.2023 21:01
