Efter ändringarna – här är alla matcherna i EM

Teemu Pukki och Finlands herrlandslag är redo för sitt första EM någonsin. Bild: LEHTIKUVA / AFP / SERGEI SUPINSKY

Sedan Uefa gjort sina ändringar av värdstäder är spelprogrammet för sommarens fotbolls-EM fastslagit. Här är alla matcherna.

Fredag 11 juni: Turkiet–Italien (grupp A, 22.00, Rom).

Lördag 12 juni: Wales–Schweiz (A, 16.00, Baku), Danmark–Finland (B, 19.00, Köpenhamn) Belgien–Ryssland, (B, 22.00, S:t Petersburg).

Söndag 13 juni: England–Kroatien (D, 16.00, London), Österrike–Nordmakedonien (C, 19.00, Bukarest), Nederländerna–Ukraina (C, 22.00, Amsterdam).

Måndag 14 juni: Skottland–Tjeckien (D, 16.00, Glasgow), Polen–Slovakien (E, 19.00, S:t Petersburg), Spanien–Sverige (E, 22.00, Sevilla).

Tisdag 15 juni: Ungern–Portugal (F, 19.00, Budapest), Frankrike–Tyskland (F, 22.00, München)

Onsdag 16 juni: Finland–Ryssland (B, 16.00, S:t Petersburg), Turkiet–Wales (A, 19.00, Baku), Italien–Schweiz (A, 22.00, Rom).

Torsdag 17 juni: Ukraina–Nordmakedonien (C, 16.00, Bukarest), Danmark–Belgien (B, 19.00, Köpenhamn), Nederländerna–Österrike (C, 22.00, Amsterdam).

Fredag 18 juni: Sverige–Slovakien (E, 16.00, S:t Petersburg), England-Skottland (D, 22.00, London), Kroatien–Tjeckien (D, 19.00, Glasgow).

Lördag 19 juni: Ungern–Frankrike (F, 16.00, Budapest), Portugal–Tyskland (F, 19.00, München), Spanien–Polen (E, 22.00, Sevilla).

Söndag 20 juni: Italien–Wales (A, 19.00, Rom), Schweiz–Turkiet (A, 19.00, Baku).

Måndag 21 juni: Ukraina–Österrike (C, 19.00, Bukarest), Nordmakedonien–Nederländerna (C, 19.00, Amsterdam) Finland–Belgien (B, 22.00, S:t Petersburg), Ryssland–Danmark (B, 22.00, Köpenhamn).

Tisdag 22 juni: Tjeckien–England (D, 22.00, Wembley), Kroatien–Skottland (D, 22.00, Glasgow).

Onsdag 23 juni: Sverige–Polen (E, 19.00 S:t Petersburg), Slovakien–Spanien (E, 19.00, Sevilla), Tyskland–Ungern (F, 22.00, München), Portugal–Frankrike (F, 22.00, Budapest).

SLUTSPEL

Lördag 26 juni: Åttondelsfinal 1: A2–B2 (19.00, Amsterdam). Åttondelsfinal 2: A1–C2 (22.00, London).

Söndag 27 juni: Åttondelsfinal 3: C1–D/E/F3 (19.00, Budapest). Åttondelsfinal 4: B1–A/D/E/F3 (22.00, Sevilla).

Måndag 28 juni: Åttondelsfinal 5: D2–E2 (19.00, Köpenhamn). Åttondelsfinal 6: F1–A/B/C3 (22.00, Bukarest).

Tisdag 29 juni: Åttondelsfinal 7: D1–F2 (19.00, London). Åttondelsfinal 8: E1–A/B/C/D3 (22.00, Glasgow).

Fredag 2 juli: Kvartsfinal 1: Vinnare åttondelsfinal 5–6 (19.00, S:t Petersburg). Kvartsfinal 2: Vinnare åttondelsfinal 4–2 (22.00, München).

Lördag 3 juli: Kvartsfinal 3: Vinnare åttondelsfinal 3-1 (19.00, Baku). Kvartsfinal 4: Vinnare åttondelsfinal 7–8 (22.00, Rom).

Tisdag 6 juli: Semifinal 1: Vinnare kvartsfinal 1–2 (22.00, London).

Onsdag 7 juli: Semifinal 2: Vinnare kvartsfinal 3–4 (22.00, London).

Lördag 11 juli: Final (22.00, London).

Beställ Veckans kulturplock!

Ett plock från Kulturen varje fredag i din e-post.

Akademen - en modern klassiker

Mer läsning