Skärgårdsdelegationen är missnöjd med Postens planer på att minska postutdelningen i skärgården. Postutdelningen är ett villkor för en livskraftig skärgård, skriver delegationen i ett pressmeddelande.
Kommunikationsverket Traficom har tidigare tagit ställning till att öar med färjeförbindelser minst två gånger per vardag inte kan anses vara svårtillgängliga. Till de öarna ska posten delas ut åtminstone de dagar då färjorna är i trafik.
Enligt Skärgårdsdelegationen räcker inte det. Delegationen anser att inga öar med färjeförbindelse kan klassas som svårtillgängliga, eftersom posten kan lämnas vid färjestranden och fartygets personal kan dela ut posten på öarna.
ANDRA LÄSER
Fartyg
Bisarr detalj på bild från USA:s kustbevakning – tusentals kilo droger inpackade i Juhla Mokka-påsar
01.02.2023 15:25

Försvarsmakten
Hemliga överläggningar om Leoparderna pågår – så beskriver finska soldater stridsvagnarna som Ukraina väntar på otåligt
01.02.2023 18:30


Villor
Grankulla är mer än gamla trävillor – kulturföreningen visar nya foton på Grankullahus, se vilka som är med
01.02.2023 18:12

