Nederländaren, som körde om den sjufaldige världsmästaren Lewis Hamilton i slutet av loppet, ska firas vid en gala i Paris idag.
Hamiltons stall Mercedes drar tillbaka sin överklagan eftersom man fått löfte från Internationella bilsportförbundet Fia att de ska göra en analys av händelserna i loppet.
"Vi välkomnar beslutet om att inrätta en kommission som ska gå igenom vad som hände i Abu Dhabi och förbättra stabiliteten i regler, styrande och beslutsfattande i formel 1. Vi kommer att hålla Fia ansvarigt för denna process och drar därför tillbaka vår överklagan", skriver Mercedes i ett uttalande.
ANDRA LÄSER
Ben Zyskowicz
IL: Ben Zyskowicz misshandlad i Helsingfors – ”Skällde ut mig för Nato och för judendomen”
25.03.2023 14:05

Svenskfinland
Efter Jörn Donners död upptäckte hans änka Bitte Westerlund makens dubbelliv
24.03.2023 16:25


Kriget i Ukraina
”Jag har armar, ben och könsorgan i behåll” – så mår finländarna som skadades under rysk granateld för en vecka sedan
25.03.2023 05:01

Välgörenhet
När Magnus Londen ville hjälpa Ukraina strömmade pengarna in – samlade ihop till 9 terrängbilar och 50 generatorer
25.03.2023 11:00
