4,5 miljoner personer ska vaccineras i Finland – 50 000 vaccindoser ska anlända till landet per vecka i januari
De första vaccinen mot coronaviruset och covid-19 kom till Finland kring jul och arbetet med att vaccinera befolkningen har inletts på olika håll i landet.
Institutet för hälsa och välfärd och Social- och hälsovårdsministeriet ordnade presskonferenspå tisdagseftermiddagen för att informera om vaccinerna och om hur arbetet med vaccinationerna framskrider.
Närvarande vid presskonferensen är enligt förhandsuppgifter Tuija Kumpulainen, som är avdelningschef vid ministeriet, ledande expert Mia Kontio från institutet och Leena Turpeinen, som är direktör för Helsingfors stads hälsovårds- och missbrukartjänster.
Här kan du följa direktrapporteringen från presskonferensen.