Dicken värvar målvakt

Tuomas Laitinen är ett bekant ansikte från herrlandslaget. Bild: Martti Kainulainen/Lehtikuva

Tuomas Laitinen är klar för Dicken. Han anländer till Helsingforsklubben från Vandalaget Atlas.

Den 30-åriga erfarna målvakten Tuomas Laitinen är klar för spel i ligalaget Dicken. Laitinen anländer närmast från Atlas som tidigare i sommar meddelade att man ger upp sin serieplats på grund av spelarbrist. Laitinens kontrakt med Dicken är tvåårigt.

– Det var enkelt att välja ny klubb, både med tanke på klubbens nivå och geografiska läge. Jag tror att jag kan utvecklas i Dicken och bidra till laget, kommenterar Laitinen i klubbens pressmeddelande.

Laitinen har spelat 40 landskamper för Finland och förra säsongen stod han i mål för Atlas i 24 matcher med en räddningsprocent på 36,66.

– Laitinen är en fin addition till vår redan sedan förr starka målvaktsgrupp. Med sin annorlunda stil hämtar han mer utmaningar åt kastare både i träningar och matcher, säger Dickens tränare Björn Monnberg om nyförvärvet.

Beställ Veckans kulturplock!

Ett plock från Kulturen varje fredag i din e-post.

Efterfrågan ökar men under svåra tider är det upp till bevis för private banking-tjänster

Mer läsning