För bara någon månad sedan fick Johan Rockström ta emot diplom ur kung Carl XVI Gustafs hand sedan Världsnaturfonden utsett honom till årets miljöhjälte. Men professorn i jordsystemsforskning beskriver uppmärksamheten kring sin person som i det närmaste obehaglig och framhåller att han bara gör sitt jobb. När han pratar om superhjältar i samband med sin nya bok syftar han inte på sig själv utan på de lösningar som kan hjälpa till att fixa den svåra situation som planeten befinner sig i.
– Först har vi de vetenskapliga beläggen för att vi håller på att förstöra hela planetens stabilitet. Det är ett enormt hot, en krissituation, säger han.
– Sedan kommer hjältarna in. Vi har mycket vetenskapliga belägg för att det fortfarande finns innovationer, lösningar och möjligheter att rädda mänskligheten och nå tillbaka till en stabil planet.
- Klimat
- Amazonas
- Berlin
- Potsdam
- Sverige
- Conservation International
- Världsnaturfonden WWF
- universitet
- Elon Musk
- Greta Thunberg
- Johan Rockström
- Martin Lundstedt
- Ola Källenius
- Owen Gaffney
- Konst, kultur och nöje
- Mänskligt
- Teknik och vetenskap
- Sommar
- Vinter
- Berlin
ANDRA LÄSER
Åland
Viking Line reagerar på två texter i Nya Åland – drar in hela årets annonsering
09.06.2023 11:38

Sjukdomar och diagnoser
Lassi och Sara har dödlig muskelsjukdom som resten av Norden scannar nyfödda för – men inte Finland
10.06.2023 05:00



Helsingfors
Publikkaosg vid Alprosparken i Haga – Elina Kinnunen reste från Tavastehus för att se de instagramvänliga blommorna
10.06.2023 05:00
