Frankrike riskerar att bli utan gas i vinter

En testanläggning söder om Paris, där bönder förvandlar spannmål och avfall till biogas för att slippa beroendet av Ryssland. Arkivbild.
03.08.2022 18:11
Frankrikes regering varnar för att myndigheter och företag kan behöva ransonera sin energianvändning i vinter, även om landets egna naturgasreserver är fulla. Detta sedan Ryssland minskat gasleveranserna till Europa.
Uppmaningen gäller både gas och elektricitet då de två systemen hänger ihop, enligt energiminister Agnes Pannier-Runacher.
Även om Frankrike är mindre beroende av rysk gas än flera andra EU-länder, är industrin ännu beroende av gas och miljoner bostäder värms med den. Vid köldtoppar räcker inte landets egna gasreserver till.
Fler kärnkraftverk än vanligt kommer också i vinter att stängas av för underhåll, eller på grund av oro för säkerheten.
– Vi räknar med solidaritet, främst från Tyskland, för att importera elektricitet, säger Pannier-Runacher till radio RMC.

ANDRA LÄSER