Den stora bilden är klar och tydlig som en aprilförmiddag: ju högre utbildade dina föräldrar är, desto större är sannolikheten att du själv får en högre utbildning. Ännu bättre är det om du dessutom är en svenskspråkig flicka, född i Finland med finlandsfödda föräldrar, och är bosatt i en större stad. Är du i stället en kille med lågutbildade utlandsfödda föräldrar är bildningens uppförsbacke brantare än för dina klasskamrater.
Allt det här och mycket mer visar de senaste veckornas utbildningsrapporter från Undervisnings- och kulturministeriet och Nationella centret för utbildningsutvärdering. Mycket i dem är bekant, men den breda samlade bilden är ny.
Utbildning är i grunden bra, för samhällen och individer. Man lever längre, är nöjdare och tjänar mer pengar ju längre man har utbildat sig. Därför är det viktigt att alla barn och unga har lika tillgång till utbildning.
ANDRA LÄSER
Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02

Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Fastigheter
Villa Granliden i Esbo till salu – ”Ett förfallet kråkslott med potential”
03.02.2023 05:01

Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34

Brott, lag och rätt
Fransk nyhetssajt: Vastaamo-misstänkt gripen nära Paris – så här gick det till
04.02.2023 15:58
