Tingsrätten har enligt Ilta-Sanomat och Iltalehti på onsdagen beslutat att släppa Niko Ranta-aho ur häktet för att vänta på sin dom. Ranta-aho är huvudanklagad i den omfattande Katiska-droghärvan, som under veckan behandlats i Helsingfors tingsrätt.
Ranta-aho har erkänt i huvudsak alla de brott han anklagats för.
Han häktades i juli i fjol. Under onsdagens behandling i tingsrätten ifrågasatte Ranta-aho varför flera andra anklagade i härvan släppts fria för att vänta på sin dom, medan åklagarna nu fortsättningsvis yrkade på att Ranta-aho skulle förbli häktad.
Helsingfors tingsrätts ordförande Airi Jousila konstaterade på onsdagseftermiddagen att de allvarligaste åtalen mot Ranta-aho nu har behandlats och risken är liten för att han kunde störa behandlingen av övriga anklagades åtal om han släpps fri. Därmed fick han lämna häktet direkt på onsdagen.
ANDRA LÄSER

Mode
Finländare köper kläder på Prisma och Tokmanni – inhemska modeföretag på ruinens brant
06.06.2023 05:01

Nato
Lena Skogberg: Mette Frederiksen besökte Vita huset – var det i själva verket en anställningsintervju för Nato?
06.06.2023 12:18

Sverige
Sverige 500 år | ”Det bästa med Sverige är att det är så nära Finland” – helsingforsarna säger sin ärliga åsikt om sitt västra grannland
06.06.2023 05:01

Kriget i Ukraina
Ukraina anklagar Ryssland för att ha sprängt stor kraftverksdamm – Zelenskyj kallar till krismöte, boende evakueras
06.06.2023 08:18
