Enligt Ilta-Sanomat landade ett amerikanskt flygplan på Åbo flygplats på tisdagskvällen. På söndagen var åtminstone ett flygplan av samma modell på Helsingfors-Vanda flygplats.
Flygplanen har antagligen att göra med förberedelserna inför mötet mellan USA:s president Donald Trump och Rysslands president Vladimir Putin den 16 juli. Enligt förhandsuppgifterna ska Trump och Putin träffas i Helsingfors.
IS har intervjuat författaren och journalisten Jan Fredriksson, som specialiserat sig på säkerhetsfrågor. Enligt Fredriksson kan flygplanet på Åbo flygplats tyda på att Trump planerar ett besök till Finlands presidents Sauli Niinistös sommarresidens Gullranda i Nådendal.
– Den enda förklaringen man kunde tänka sig är att Trump av en eller annan orsak skulle vilja besöka Gullranda. Då är det möjligt att man fraktar något slags utrustning dit, säger Fredriksson.
- Flygplan
- Fordon och drivmedel
- Donald Trump
- Åbo flygplats
- Gullranda
- Vladimir Putin
- Sanomat
- Sauli Niinistö
- Helsingfors-Vanda flygplats
- USA
- Ryssland
- Helsingfors
- Finland
- Nådendal
- Trafik och infrastruktur
ANDRA LÄSER


Politik
SFP debatterar klassisk följetong i helgen – politiker från södra Finland tror att den liberala falangen nu drar längsta strået
08.06.2023 05:00

Musik
Käärijä dök upp i en spårvagn vid Salutorget – spelade Cha cha cha tillsammans med topp-dj
07.06.2023 22:00

Hangö
Efter stiftelsehärvan: Kofverhag gårds nya ägare vill börja göra vinst med övernattningar, seminarier och jakt på ägorna
08.06.2023 05:00
