Närmare tusen Bob Dylan-fans trodde sig förra veckan köpa ett handsignerat exemplar av artistens nya bok The philosophy of modern song (Låtskrivarkonsten). Men i själva verket var Nobelpristagarens signatur skriven av en signeringsmaskin.
Köparna har fått tillbaka sina pengar och förlaget Simon & Schuster har bett om ursäkt – och nu har även Bob Dylan gått ut med en ursäkt till fansen.
Artisten skyller i sin ursäkt på yrsel som har förföljt honom sedan 2019 och på coronapandemin. Att få ihop signaturerna framstod just då som omöjligt utan hjälp av en maskin. Men nu ångrar han alltså tillvägagångssättet och ber fansen om ursäkt.
”Att använda en maskin var en felbedömning och jag vill rätta till det omedelbart”, meddelar Bob Dylan på Facebook.
ANDRA LÄSER
Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02


Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34

