Coronakrisen får Bayern att sänka lönerna

Spelarna i Bayern München sänker sina löner med 20 procent Bild: Christof Stache/Lehtikuva

Spelarna och ledarna i den tyska storklubben Bayern München sällar sig till skaran av idrottare som går ner i lön under den rådande coronakrisen.

Enligt tidningen Bild har spelarna och ledarna i Bayern gått med på att sänka sina löner med 20 procent för att minska klubbens kostnader – och undvika en ekonomisk kris – under tiden då inga matcher spelas. Förra året var Bayerns lönekostnader hisnande 370 miljoner euro vilket motsvarar halva klubbens omsättning.

Även spelarna och ledarna i Dortmund och Bayer Leverkusen är villiga att sänka sina löner, skriver Bild.

Sedan tidigare har spelarna i Mönchengladbach, Werder Bremen och Schalke 04 accepterat lönesänkningar.

Tyska bundesliga pausades på grund av coronautbrottet den 13 mars. Planen är att ligaspelet ska återupptas 2 april.

Skapa din framtid vid Yrkeshögskolan Novia

Yrkeshögskolan Novia är en studerande- och arbetslivsnära entreprenörsmässig högskola med högklassig utbildning på fyra orter: Vasa, Åbo, Raseborg och Jakobstad. Novia har ca 4000 studerande, och vi tog pulsen på några av dem. 19.3.2020 - 15.23

Mer läsning