Coronafall i HIFK - matcher skjuts upp

HIFK:s hemmamatch mot SJK på fredag ställs in till följd av ett bekräftat fall av coronavirus i spelartruppen. Bild: Markku Ulander/Lehtikuva

HIFK bekräftar att en spelare i klubbens representationslag testat positivt för covid-19.

HIFK:s ligamatch mot FC Haka förra lördagen ställdes in till följd av av ett misstänkt fall av coronavirus i HIFK:s spelartrupp. Nu bekräftar klubben på sin hemsida och sociala medier att spelaren i fråga testat positivt för covid-19.

Dessutom misstänks en annan spelare i truppen också ha smittats. Största delen av klubbens representationslag kommer följaktligen att sättas i karantän och all träning kommer att ske individuellt på distans. Förutom matchen mot Haka kommer också HIFK:s match mot SJK, som skulle ha spelats fredagen den 6 augusti, att ställas in.

Båda matcherna kommer att spelas senare under säsongen. Ligan kommer vid en senare tidpunkt att meddela om de nya matchdatumen.

Beställ Veckans kulturplock!

Ett plock från Kulturen varje fredag i din e-post.

Så kan valet av lån påverka din ekonomi

Mer läsning