Chockförlust för HJK – TiPS rycker i täten efter dramatisk seger

Jenna Topra från TiPS och Saana Hartikainen från KuPS kämpar om bollen i solskenet i Dickursby. Bild: Antti Aimo-Koivisto

Ännu en seger, den här gången efter segermål av Jenni Huttunen på tilläggstid, betyder att Dickursbylaget TiPS har en ledning på fyra poäng i toppen av tabellen i Nationella ligan i fotboll.

I lördagens toppmöte i Dickursby saknades sannerligen inte dramatik då serieettan TiPS fick besök av trean KuPS.

Kuopiolaget tog ledningen efter en knapp halvtimmes spel då Aino Kröger satte matchens första och sitt sjätte mål för säsongen.

Efter att Nora Lehto kvitterat i den 54:e minuten fick hemmalagets Emmi Sirén rött kort med 25 minuter kvar på klockan. Hon drog ner KuPS målkanon Gentjana Rochi som annars med stor sannolikhet nätat.

Målskytten Kröger fick sedan se sin straff räddad av TiPS-målvakten Riina Isokääntä.

Dramatiken fortsatte till matchens slut. KuPS pressade framåt under matchens tilläggstid, fick två hörnor men kunde inte förvalta dem. I stället kunde hemmalagets Jenni Huttunen göra 2–1 på en giftig kontring under tilläggstidens sjätte och sista minut.

PK-35 fortsätter imponera

Helsinforslaget PK-35 fortsätter imponera i ligan. Laget steg från division 1 inför den här säsongen men har inte visat någon onödig respekt för sina motståndare. PK-spelarna fortsatte jobba stenhårt i Tammerfors då laget mötte Ilves och det gav utdelning efter paus.

– Efter en helt ok start var första halvlek svår för oss och det är något vi måste titta på. I paus bestämde vi oss för att vi ska höja nivån ett par steg och sedan spelade vi en mycket bra andra halvlek, säger lagkaptenen Amanda Rantanen i klubbens intervju på sociala medier efter matchen.

Rantanen satte matchens enda mål i den 62:e minuten då hon överlistade Annika Lainanen i Ilvesmålet. Fullträffen blev matchens enda och PK kunde resa hem med full pott i bagaget.

– Jag är stolt över våra spelare och sättet vi alla kämpade på igen. Det här är viktiga tre poäng för oss, säger Rantanen.

Tack vare segern klättrar PK-35 till tre i tabellen.

Det gick betydligt sämre för regerande mästarna HJK som åkte på en verklig chockförlust i bortamatchen mot nästjumbon JyPK från Jyväskylä.

Bortalaget fick rena mardrömsstarten på matchen då JyPK tog ledningen i den första matchminuten genom Alma Forstén. 37 minuter senare utökade Niia Salminen hemmalagets ledning till 2–0. Det återhämtade sig HJK aldrig från utan åkte på säsongens andra förlust.

I Åbo tog hemmalaget säsongens första poäng då TPS spelade oavgjort mot PK-35 Vantaa.

I Mariehamn räckte hemmalaget Åland Uniteds två mål i första halvlek till seger. Ashley Riefner och Monica Hagströms mål betydde 2–0 i paus och också om Inka Kaivola reducerade i slutet av matchen klarade ålänningarna av att hålla undan. Segern betyder att Åland United klättrar till tvåa i tabellen.

Ilves–PK-35 Helsingfors 0–1 (0–0)

JyPK–HJK 2–0 (2–0)

TiPS–KuPS 2–1 (0–1)

TPS–PK-35 Vantaa 1–1 (0–1)

Åland United-FC Honka 2–1 (2–0)

TiPS 8 6 2 0 14-5 20

Åland Utd 8 5 1 2 13-6 16

PK-35 Hfrs 8 4 3 1 10-4 15

HJK 8 4 2 2 12-9 14

KuPS 8 4 1 3 20-10 13

Ilves 8 3 1 4 10-9 10

FC Honka 8 3 1 4 10-11 10

PK-35 Vantaa 8 2 2 4 6-10 8

JyPK 8 2 0 6 9-22 6

TPS 8 0 1 7 2-20 1

Beställ Veckans kulturplock!

Ett plock från Kulturen varje fredag i din e-post.

Så kan valet av lån påverka din ekonomi

Mer läsning