Tidigare under lördagen rapporterades minst åtta personer ha mist livet i jordskreden på vulkanön, men den uppgiften tillbakavisades senare av Italiens inrikesminister.
Claudio Palomba, vars titel är prefekt för Neapel, meddelade under en presskonferens på lördagseftermiddagen att några av dem som tidigare rapporterats saknade har hittats levande, bland dessa en familj med en nyfödd pojke.
Men ännu saknas enligt Palomba omkring tio personer.
Skredet utlöstes efter kraftig nederbörd och ska bland annat ha bidragit till att fordon dragits ned i havet. Den italienska nyhetsbyrån Ansa rapporterar att minst tio byggnader har kollapsat.
Myndigheter uppmanar lokalbefolkningen att stanna inomhus under räddningsarbetet.
ANDRA LÄSER
Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Finland
Ryska ”blodmineraler” går via Finland till västvärlden – ”VR:s beslut gör ingen nytta”
05.02.2023 05:00

Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02

Löner
Lee Wassell har tre jobb men pengarna räcker inte: ”Jag äter lunch i bilen medan jag tittar på klockan”
05.02.2023 05:00

