Kuluttaja: Clas Ohlson tar inte kontant betalning i sex butiker

Enligt tidningen Kuluttaja inledde Clas Ohlson ett kontantfritt pilotprojekt på måndagen.

Clas Ohlsons representant uppger för tidningen Kuluttaja att butikerna har en reservkassa ifall det uppstår problem med kortbetalningen.
10.01.2022 14:55 UPPDATERAD 10.01.2022 15:17
Från och med måndagen kan man inte betala med kontanter i Clas Ohlsons butiker i Borgå, Kotka, Tavastehus eller kedjans butiker i köpcentren Skanssi i Åbo och Redi och Kaari i Helsingfors. Det här rapporterar Kuluttaja.
Det intressanta med det som visar sig vara ett pilotprojekt är att kedjan enligt Kuluttaja inte har informerat om det på sin sajt eller i sociala medier. Det har bara framgått på en skylt i de fysiska butikerna.
Projektet pågår till slutet av juli, och ska då utvärderas. Hanteringen av kontanter uppges kosta både personalens tid och reda pengar.
Kuluttaja har utrett om det här förfarandet är i strid med finsk lag. Det visade sig att en försäljare inte är tvungen att ta emot kontant betalning.

ANDRA LÄSER