I fjol föddes strax över 1 400 barn på Lojo sjukhus förlossningsavdelning. Om de värsta scenarierna uppfylls föds det inga barn alls vid Lojo sjukhus om några år.
Bakgrunden till hotet är HUS enorma budgetunderskott på närmare 100 miljoner euro. Budgetramarna som HUS fått av sina ägare räcker inte till för att trygga den verksamhet som HUS bedriver i dag. Därför måste HUS se över sin verksamhet.
SFP:s vice ordförande Henrik Wickström, som också är andra vice ordförande i västra Nylands välfärdssområdes styrelse, säger bestämt nej till att stänga förlossningsavdelningen vid Lojo sjukhus.
ANDRA LÄSER
Coronaviruset
Hundratusentals finländare har inte vaccinerat sig mot covid-19 – ”De utgör inget hot”, säger Asko Järvinen
28.01.2023 05:01

Ekonomi
Ledare: Därför är det så gott som omöjligt att få strypgrepp om Kremls krigskassa
28.01.2023 10:30

TV
Därför görs finska På spåret live: ”Vi vill göra något unikt i en tid där det mesta spelas in på förhand”
28.01.2023 12:18

Ekonomi och näringsliv
HBL-intervju | Därför vill Viking Lines styrelsemedlem Lars G Nordström se mer samarbete med Eckerö Line
28.01.2023 05:01

