Emma Koivisto till Liverpool – fick hälsning av Sami Hyypiä

Emma Koivisto är given i Anna Signeuls startelva. På onsdagen blev det klart att hon spelar i Liverpool nästa säsong.

Emma Koivisto kommer fortsätta sin klubbkarriär i Liverpool efter EM i England.
Vänsterbacken Emma Koivisto är är klar för Liverpool. Det meddelade den anrika klubben på onsdagen. Koivisto, tidigare i Brighton, är en given startspelare i landslaget, som anlände till England i måndags och förbereder sig för EM-premiären mot Spanien på fredag som bäst.
En tidigare finsk Liverpoolstjärna, Sami Hyypiä, hälsade Koivisto välkommen via klubbens Twitterkonto.
– Hej Emma! Välkommen till världens bästa klubb. Jag är glad att du får dra på dig den röda tröjan och spela inför världens bästa publik. Jag vet att du inte är den första finländaren i klubben, men den första i damlaget. Grattis!, säger Hyypiä och tillägger att han väntar på att se Koivisto på planen.
Liverpool steg till den högsta divisionen i England – Super League – i slutet av förra säsongen. 27-åriga Koivisto är klubbens första värvning inför den kommande säsongen.
– Det är en stor ära att få representera Liverpool. Jag och min bror var som barn stora fans av klubben på grund av Sami Hyypiä, säger Koivisto i sin första intervju med klubben.

ANDRA LÄSER