När coronabegränsningarna har pågått ett drygt år kan vi konstatera att många av de farhågor som ventilerades i början av krisen faktiskt har förverkligats mer eller mindre precis som man befarade.
Dödssiffrorna har för Finlands del hållits på en relativt låg nivå och ingen har ännu blivit utan adekvat coronavård på grund av överbelastade sjukhus. Men arbetslöshet, ensamhet, problem med skolgång och studier och ökat psykiskt illamående har drabbat många, och de problem som uppstått eller förvärrats kommer inte att mirakulöst försvinna när pandemin är över.
Det är för tillfället så gott som omöjligt att läsa en artikel om någon särskild grupps utmaningar utan att kommentarsfältet är fullt av folk som säger att det minsann inte är lätt för oss andra heller.
ANDRA LÄSER

Åland
Viking Line reagerar på två texter i Nya Åland – drar in hela årets annonsering
09.06.2023 11:38

Sjukdomar och diagnoser
Lassi och Sara har dödlig muskelsjukdom som resten av Norden scannar nyfödda för – men inte Finland
10.06.2023 05:00

Helsingfors
Sambakarneval och maratonlopp rör till trafiken i Helsingfors centrum under lördagen – de här stadsdelarna påverkas
09.06.2023 10:45

