ÅA:s rektor Hupa: Regeringens politik som sommarvädret

Regeringens politik i fråga om finansieringen av universiteten har varit lika svår att förutspå som vädret i somras, säger Åbo Akademis rektor Mikko Hupa.

Åbo Akademis rektor Mikko Hupa.
07.09.2016 17:08 UPPDATERAD 07.09.2016 17:12
– Vi har fått uppleva motstridig tolkning av konkurrenskraftsavtalet i relation till universiteten. Att man nu i budgetmanglingen beslutat om ytterligare nedskärningar, för universitetens del, står i strid med det faktum att universiteten inte hör till den offentliga sektorn, sade Hupa på Åbo Akademis inskription i Åbo på onsdagen.
Han sade att osäkerheten gällande budgeten och den strategiska finansieringen gör det minst sagt utmanande att planera verksamheten.
Han sade också att Åbo Akademi har kursen klar och inte behöver någon mer statlig styrning som orsakar extra arbete.
Hupa försvarade beslutet att flytta utbildningen av barnträdgårdslärare till Vasa med att den frigör resurser för forskning och undervisning och ger de studerande mer valmöjligheter.
– Hela Svenskfinlands daghem och skolor gynnas av denna förstärkta satsning på en gemensam högklassig pedagogikutbildning vid Åbo Akademi, sade Hupa.

ANDRA LÄSER