Ett djupt lågtryck rör sig österut och för med sig snöfall under natten som på flera håll övergår i snöblandat regn och regn under morgonen. På kvällen tar lågtrycket ny fart, och snöfallet ökar ytterligare, säger jourhavande meteorolog Pinja Rauhamäki vid Meteorologiska Institutet.
Varningar för dåligt väglag har utfärdats i hela södra Finland för måndagen på grund av snöfallet.
– Mellan två och sju centimeter snö utlovas, men om det kommer som regn blir det uppemot sju millimeter.
Innan man beger sig ut i morgontrafiken på måndagen är det därför bra att dubbelkolla vilka vädervarningar som gäller, påminner Rauhamäki.
Vindvarningar råder på Finska viken under natten, i synnerhet de västliga delarna där det utlovas en vindhastighet på 17 meter per sekund.
– I kusttrakterna, i till exempel Helsingfors, känner man av den kraftiga vinden men den mattas av på förmiddagen, säger hon.
På söndagen har kvicksilvret visat kring noll grader och i samma milda temperaturer sett till årstiden inleds också veckan.
– Eventuellt kan temperaturen sjunka till någon köldgrader under dagen, säger Rauhamäki.
Enligt väderprognosen är det möjligt att se glimt av solen i Egentliga Finland på måndagen och på tisdagen spricker molntäcket ställvis också i huvudstadsregionen.
ANDRA LÄSER
Värnplikt
Är värnplikten för kort i Finland? Krigsvetaren varnar: ”Upprepa inte samma misstag som Ukraina”
02.04.2023 05:01

Sociala medier
Sås och Kopp byter namn, papegojor anländer till Esplanadparken? Kan låta för bra för att vara sant – och det är det
02.04.2023 08:43



Kritik
Det räcker inte med att spruta färg ur röven för att bjudas in i politiken – därför behöver vi kritiken
02.04.2023 05:02
