Benjamin Peltonen vann Tanssii tähtien kanssa

Finalkvällen avslutades med seger för finlandssvenska Benjamin Peltonen.

Benjamin Peltonen och Saana Akiola vann söndagens final i Tanssii tähtien kanssa. 
Vera Arhippainenvera.arhippainen@hbl.fi
20.11.2022 21:37 UPPDATERAD 20.11.2022 22:11
Vinnare i danstävlingen Tanssii tähtien kanssa är artisten Benjamin Peltonen och danspartnern Saana Akiola.
På söndagskvällen vann paret danstävlingen i MTV3 med 56 procent av rösterna. De fick också flest domarpoäng, 90 poäng.
Motståndarna i finalen var Sonja Kailassaari med Matti Puro och Jaakko Loikkanen med Ansku Bergström.
Sonja Kailassaari kom tvåa och Jaakko Loikkanen trea.
Paren dansade tre danser; ett tittarönskemål, ett fritt nummer och i den tredje dansen skulle finalisterna dansa med en person som står dem nära. Benjamin Peltonen dansade med sin bror Emil Peltonen till låten Hey Brother av Avicii för vilken de fick fulla poäng av domarna. 
– Det här var något som jag trodde att vi aldrig skulle få uppleva tillsammans. Tack för att du vågade, sa  Benjamin Peltonen till sin bror. 
I publiken satt bland annat president Tarja Halonen och statsminister Sanna Marin. 
Finlandssvenskarna har varit väl representerade i årets tävling där förutom Peltonen också mediepersonligheten Joel Harkimo och programledaren Sonja Kailassaari, känd från Efter nio, hör till språkminoriteten.
Även i tidigare säsonger har det finlandssvenska deltagande i Tanssii tähtien kanssa varit stort, och ofta också framgångsrikt. I fjol kom Krista Siegfrids tvåa, och 2019 vann Christoffer Strandberg tävlingen.

Höstens mest sedda underhållningsprogram

Det här var den femtonde säsongen av Tanssii Tähtien Kanssa. MTV skriver i ett pressmeddelande att den än igen varit en stor succé. 
Danstävlingen höll sin plats som höstens mest sedda underhållningsprogram med de genomsnittliga tittarsiffrorna på 880 000 finländare per avsnitt i direktsändningen på tv.
Totalt nådde programmet ut till mer än tre miljoner tittare på MTV3-, MTV Katsomo och AVA-kanalerna.

ANDRA LÄSER