Åbo Underrättelser inleder omställningsförhandlingar

Förhandlingarna väntas vara klara i januari och kan leda till att högst två anställningsförhållanden avslutas. 

Enligt vd och chefredaktör för Åbo Underrättelser Tom Simola kommenterar bolagsledningen inte omställningsförhandlingarna ytterligare.
Heidi Herrmannheidi.herrmann@hbl.fi
04.01.2023 16:26 UPPDATERAD 04.01.2023 17:10
ÅU Media, som ger ut Åbo Underrättelser, inleder omställningsförhandlingar av ekonomiska och produktionsmässiga orsaker, skriver tidningen på sin webbplats på onsdagen.
Detta görs för att bättre kunna möta de krav som digitaliseringen av nyhetsmedierna för med sig, enligt bolagets ledning.
”Även de kraftigt ökande kostnaderna kräver att alla möjligheter till besparingar granskas”, säger Tom Simola, chefredaktör och vd för ÅU Media.
Sammanlagt arbetar 23 personer på ÅU Media. 
Åbo Underrättelser är Finlands äldsta dagstidning.
Åbo Underrättelser, som är Finlands äldsta tidning, fyller 200 år den 3 januari 2024 och tidningen inledde nedräkningen till jubileumsåret tidigare den här veckan, bland annat genom att publicera en filmserie med historiskt tema samt en poddserie.
Chefredaktör Tom Simola meddelar HBL att han inte tänker kommentera omställningsförhandlingarna ytterligare. 
Läs också: Förtroendekris på ÅU – journalister anmäler sin egen chefredaktör

ANDRA LÄSER