Läget har varit låst de senaste veckorna. Chang vill inte investera mera pengar i HIFK under rådande villkor och marknadsläge och HIFK vill inte bli en farmklubb till Vejle BK där Chang också styr och ställer.
– Man kan säga att vi är inne på slutrakan. Vi har en intern deadline som går ut 15.00 på onsdag och då har vi antingen en överenskommelse med Chang eller så säger vi upp avtalet och fungerar som en registrerad förening fram till att ett nytt aktiebolag kan grundas, säger Perret.
Chang är ute efter en så betydande monetär ersättning som möjligt, HIFK vill naturligtvis betala så litet som möjligt till en den kinesiska affärsmannen.
ANDRA LÄSER
Ryssland
Ryssland stryper diplomatiska band till Finland – ”Ansvaret helt och hållet Finlands”
30.05.2023 21:01



TV
”Nepobarnsdebatten var tragikomisk” – ny säsong av Längtan till landet planeras, men utan paret Donner
30.05.2023 16:12

Brott
”Jävligt elakt” – Elisabeth Rehn utsatt för stöld i Grankulla, är beredd att betala för att få tillbaka kär bronsstaty
29.05.2023 23:13
