I Dagens Nyheters ledare om Finlands och Sveriges Natoprocess slår tidningen fast att det inte råder något tvivel om vem som är storebror. Ledaren går igenom händelserna som ledde till att båda länderna ansökte om medlemskap och skriver att konstellationen blivit ännu tydligare ”efter att Recep Tayyip Erdogan börjat bråka”.
Då har Finland hållit låg profil medan den svenska statsministern, enligt DN, har låtit sig bli en del av den turkiske presidentens spektakel.
”Men Helsingfors har hittills inte bara agerat strategiskt, utan också med is i magen. Finland har – till skillnad från Sverige – haft förmågan att ställa sig utanför Erdogans spel. Varför ändra på det nu?”, skriver DN i sin osignerade ledare.
Tidningen förstår om det är så att man i Finland har tröttnat på det svenska tjafset, men påpekar att Nato har goda skäl att hålla ihop Finlands och Sveriges ansökningar. Bådas medlemskap gör Östersjön och hela Nato säkrare, skriver DN och drar slutsatsen att Erdogan i längden inte kommer att tillåtas blockera Sveriges medlemskap.
”Ingen vill heller att Erdogan uppmuntras att använda Nato för utpressning. Ingen förväntar sig att vi ska spela med i hans spel. För den svenska regeringen är det hög tid att sluta. Finland har inga skäl att börja”, avslutar DN sin ledare.
ANDRA LÄSER
Trender
På Skillnadsgatan förminskar allt fler män sina bröst – finländarna satsar på plastikkirurgiska ingrepp trots ekonomisk kris
23.03.2023 05:02

Ryssland
Analys: Den ryska storoffensiven ebbar ut – så här kan Ukraina avgöra kriget till sin fördel
22.03.2023 20:20



Helsingfors
Domstol stoppar trädfällning vid Mannerheimvägen – staden hann redan såga ned flera träd innan beslutet
22.03.2023 17:20
