Kontraktet som ska skrivas under i dagarna löper på två och ett halvt år och ger portugisen ofattbara 500 miljoner euro. I summan finns ersättningarna för de PR-jobb CR7 ska åta sig under tiden i oljelandet.
Tidigare i år uppdagades det att en annan åldrande superstjärna, Lionel Messi, skrivit på ett PR-ambassadörsavtal med Saudiarabien värt ungefär 25 miljoner euro om året. Både Messi och Ronaldo kommer med sina insatser ytterligare stärka Saudiarabiens chanser att få arrangera VM i fotboll 2030.
Aningen absurt då Ronaldos hemland Portugal och Messis dito Argentina också är ute efter turneringen. Men pengar är tydligen starkare än emotionella band till moderlandet.
Saudiarabien är en av mönstereleverna inom sportswashing. Med hjälp av de gränslösa rikedomarna lägger man ofantliga summor på idrott av olika slag för att förbättra landets skamfilade anseende. Saudiarabien ger inte särskilt mycket för mänskliga rättigheter och kvinnans ställning är väldigt dålig.
Ronaldo är född och uppvuxen på Madeira men han lämnade ön för spel i Sporting Lissabons juniorled i unga år. En återkomst till Lissabonjätten hade varit ett utmärkt sätt att tacka för sig men det blir alltså inte av. Åtminstone inte just nu.
Det cirkulerade också rykten som placerade portugisen i nordamerikanska MLS men något konkret ledde det inte till.
Al-Nassr var ute efter Ronaldo redan i somras men portugisen valde att stanna kvar i Manchester United. Där kom han på kant med nya tränaren Erik ten Hag och efter att ha sågat tränaren och klubben i pressen fick han sparken.
Intresset från europeiska klubbar har varit tämligen lamt för Ronaldos tjänster och då chansen att tjäna storkovan dök upp blev frestelsen uppenbarligen för stor. I Al Nassr finns sedan tidigare målvakten David Ospina, mittfältaren Luiz Gustavo och anfallaren Vincent Aboubakar.
I Al-Nassr blir Ronaldo ohotad herre på täppan. 37 år gammal stängde han med det här beslutet för gott dörrarna till de riktigt bra klubbarna i Europa. Landslagskarriären kan däremot ha förlängts då varken matchtempo eller spelprogrammet ligger på samma nivå som i Europa.
Cristiano Ronaldos lön i Saudiarabien
Lönen omfattar bonus för att skriva under, veckolön och ersättning för att jobba som någon sorts PR-ambassadör för landet.
Dagslön: Cirka 590 000 euro
Veckolön: 4,15 miljoner euro
Månadslön: Cirka 16,6 miljoner euro
Årslön: 200 miljoner euro
ANDRA LÄSER
Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34


Brott, lag och rätt
Fransk nyhetssajt: Vastaamo-misstänkt gripen nära Paris – så här gick det till
04.02.2023 15:58

Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02
