När statsministern möter pressen på Harpsund vill han tacka alla de som arbetat under dagen för deras insatser.
– Jag vill rikta ett stort tack till räddningspersonal, sjukvårdspersonal och enskilda människor som visat sin delaktighet och erbjudit sitt stöd, säger Stefan Löfven.
– Vi är medmänniskor, vi finns med de drabbade.
Löfven uppger att han under dagen har varit i kontakt med Marks kommunalråd och oppositionsråd för att uttrycka stöd och undersöka om regering och stat kan bidra med något.
TT: Hur reagerade du när du fick höra om olyckan?
– Man kan se framför sig ungdomar som är på väg mot en spännande resa, att få åka skidor, umgås och ha kul. Och så vänds allt och några inte ens kommer tillbaka.
ANDRA LÄSER
Brott, lag och rätt
Fransk nyhetssajt: Vastaamo-misstänkt gripen nära Paris – så här gick det till
04.02.2023 15:58

Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02


Brott, lag och rätt
Polis skadad i dramatisk biljakt i Åbo – föraren körde mot rött: ”Uppenbar risk att någon kunde ha dött”
04.02.2023 12:02

Nato
Senator till HBL: USA bör överväga ekonomiska sanktioner mot Turkiet – ”varit en svekfull bundsförvant”
04.02.2023 09:00
