Det finns olika sätt att mäta framgång – men sett till förväntningarna klarade sig Finlands friidrottslag bra i OS i Tokyo. En medalj hade nästan krävt ett mirakel, men det blev finska rekord, finaler och topplaceringar. Det var överlag en bra stämning i laget.
– Semifinaler, finska rekord, många glada miner och poängplaceringar. Det var många som lyckades, fast såklart också några som missyckades, men det hör till idrotten. OS visade friidrottens skönhet och mångfald, säger Kristiina Mäkelä, en av de mest lyskraftiga friidrottarna i Finland under de senaste åren.
Under de senaste åren har de kvinnliga häcklöparna fått de största rubrikerna i Finland. Men i OS var det idrottsutövare som Wilma Murto, Sara Kuivisto och Mäkelä som klev fram. Förstås också Viivi Lehikoinen, som oväntat tog sig till semifinal i 400 m häck – i sitt första OS.
ANDRA LÄSER


Östra Nyland
Ungdomar härjar i Sibbo, begår brott och förnedrar andra – polisen orolig
08.02.2023 15:18

Bostäder
Lönar det sig att hyra eller äga sin bostad? – Drumsöfamiljen Hurmerinta-Perret gick till botten med frågan
08.02.2023 05:01

Helsingfors
De stora matbutikerna kan stängas – Niko och Terhi fyller kundvagnen för att inte drabbas av strejken
08.02.2023 16:47
