Årets luciadag kunde firas i en vackrare och vitare omgivning än i mannaminne – ett tjockt snötäcke har klätt Helsingfors i vinterskrud. Att det dessutom är sällsynt kallt för årstiden, omkring 8 minusgrader, gjorde att inramningen var mycket stämningsfull när Finlands lucia 2022 Wilma Grönqvist kröntes inne i Domkyrkan.
Inne i kyrkans värme höll Cecilia Huhtala, ordförande för Finlands Svenska Skolungdomsförbund, ett mycket personligt tal till lucia. Hon har nämligen själv fått ta del av luciainsamlingen som barn, då hennes familj fick delta i Familjekraftläger.
– I år är luciainsamlingen extra viktig eftersom familjer i redan svåra situationer är dom som påverkas mest av oroliga tider. Jag kommer från en orolig familj som präglats av missbruk, psykisk ohälsa och ekonomiska svårigheter. Lägren gjorde att vi barn fick släppa det stora ansvaret vi kände hemma. Samtidigt fick våra föräldrar slappna av i några dagar. Jag är så tacksam att dessa läger ännu ordnas, berättade Cecilia Huhtala och rörde publiken till tårar.
ANDRA LÄSER
Föreningar och sällskap
Luckans chef ordnade gratis övernattningsbostad åt anhöriga – avbokade då HBL tog kontakt
31.05.2023 13:49


Språk
Säger man ”fika” i Finland? – Starka reaktioner bland finlandssvenskar visar undersökning
31.05.2023 16:59

Ryssland
Ryssland stryper diplomatiska band till Finland – ”Ansvaret helt och hållet Finlands”
30.05.2023 21:01

