I Helsingfors innerstad står 15,5 procent av alla affärslokaler tomma. Det här är en siffra som har stigit märkbart på bara ett par år.
Aarne Mustakallio, direktör på konsultbolaget JLL, frågar sig om Helsingfors är tillräckligt attraktiv som stad för att locka till sig internationella varumärken som traditionellt fyller de europeiska köpgatorna.
– Att Helsingfors affärslokaler nu står tomma går inte att skylla på coronapandemin. Pandemin kom som en chock, men det är mycket annat som lett fram till dagens situation.
ANDRA LÄSER
Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02

Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34


Handboll
HBL-intervju | Mikael Källman om handbollsförbundets beslut: ”Det är helt ofattbart”
04.02.2023 06:31
