Föräldrar upplever att vaccineringen av barn löper osmidigt

Magdalena Åberg väntade ivrigt på att hennes son skulle få sin första vaccindos. Rykten om lediga tider florerade bland föräldrarna, men de uteblev varje gång. När skolan väl informerade om att vaccinationerna skulle ske först i februari tog Åberg saken i egna händer.

Magdalena Åberg förundrar sig över oklarheterna kring vaccinationer för 5-11-åringar. Hon valde att åka till Hyvinge med sin son för att ordna saken.
17.01.2022 07:52 UPPDATERAD 17.01.2022 14:47
Sedan den 23 december har barn "möjlighet att få vaccin".
"Det har varit en viss oklarhet bland allmänheten om vad möjligheten innebär", skriver Hanna Nohynek, överläkare vid Institutet för hälsa och välfärd (THL) i ett pressmeddelande på fredagen.
Föräldern Magdalena Åberg är en av dem som undrat vad det riktigt är som gäller för 5-11-åringarna. Hon blickar tillbaka på de olika besked som kommit.

ANDRA LÄSER