Polisen: Förutredning av misstänkt sexualbrott inom församlingar i Vasa

Polisen har inlett en förutredning efter rapporter om att ett barn ska ha blivit utnyttjat inom församlingsverksamhet i Vasa. De evangelisk-lutherska församlingarna har meddelat att det har gjorts en anmälan om misstänkt sexualbrott.

Trefaldighetskyrkan i Vasa är en av kyrkorna i Vasa kyrkliga samfällighet. Arkivbild
Anna Svartströmanna.svartstrom@hbl.fi
21.12.2022 08:04
Polisinrättningen i Österbotten meddelar att den har inlett en förutredning av misstänkt utnyttjande av barn.
Det handlar om en misstanke om att ett barn blivit utnyttjat inom de evangelisk-lutherska församlingarnas verksamhet i Vasa. Det är inte klart om det handlar om den svenska eller finska församlingen.
Även församlingarna har gått ut med att det har gjorts en anmälan om misstänkt sexualbrott. Brottet ska ha skett i höst.
Både barnskyddsmyndigheter och polisen har tagit emot anmälan, skriver samfälligheten. Församlingarna har också gjort en anmälan till barnskyddsmyndigheterna och varit i kontakt med familjen.
Polisen kan göra en förutredning för att utreda om det finns skäl att misstänka brott. Är så fallet kan en egentlig förundersökning inledas.

ANDRA LÄSER