Spanien har i nuläget omkring 23 000 dödsfall i covid-19. Det gör landet till ett av de värst drabbade i världen.
Tidigare i veckan meddelade premiärminister Pedro Sánchez att barn nu för röra sig utomhus tillsammans med vuxna – för första gången på sex veckor.
Samtidigt klandras Sánchez och hälsominister Salvador Illa för bristfällig hantering av coronautbrottet.
Sjukskötarnas fackförbund CGE drar ministrarna inför Högsta domstolen i Spanien. Det heter att de ska ha gjort sig skyldiga till "grov försumlighet" när sjukskötarna skulle jobba under utbrottets första dygn. Om de fälls, kan de dömas till tre års fängelse.
Det skedde efter att 7 av 10 sjukskötare i enkät, som besvarats av 11 000 vårdanställda, uppgett att de tvingats jobba utan skyddsutrustning under utbrottet.
ANDRA LÄSER