Det här uppger Andreas Holmberg och Nicolas von Schmidt-Laussitz som förtjänstfullt dokumenterat de svenska frivilligas insats i Finlands krig.
Jan Kjellberg tillhörde det så kallade Svenska frivilligkompaniet, vars medlemmar kämpade vid Jandeba på Svirfronten 1942–1944 och senare på Karelska näset under storstriderna sommaren 1944. Det officiella namnet var Avdelta kompaniet/IR 13. När Kjellberg anlände till fronten 1942 var han endast 18 år gammal och var i Sverige stamanställd vid Gotlands infanteriregemente (I 18).
Jan Kjellberg skildrade sina upplevelser på fronten i boken Barnet som ingen ville ha.
"Skräcken och våndan när artilleriet och andra tunga vapen spydde ut sina granater, ljudet av träd som knäcktes, jordkokor som for i luften tillsammans med stenar, den stinkande lukten av granatrök kan inte beskrivas i ord. Man gräver ner sig som jordråttan som letar ett hål att gömma sig i. Kriget i kriget var maskinernas krig. Den som lyssnar kan höra dödssmärtan i den sårade kamratens skrik eller känna lukten av blod blandat med dödsångestens yttersta stress. Kamratskapets innersta kärna fann jag i korsun.
Jag tog mig ifrån krigets skräck med kroppen något så när intakt och med en visshet att jag älskade livet fullt ut.
Som slutord vill jag ha dessa: "Den som varit med har svårt att förklara och den som inte varit med har svårt att förstå."
Jan Kjellberg blev 97 år.
ANDRA LÄSER
Yttrandefrihet
Finska PEN-ordföranden Peter Mickwitz om Rushdie-attacken: "En brutal och föraktansvärd attack på yttrandefriheten i sig"
13.08.2022 17:49
Friidrott
Alla har rätt att löpa i trosor – det är betraktarens ansvar att inte sexualisera idrottarna
13.08.2022 05:01
Trender
Det här är nya Tiktoktrenden ”vabbing” som ska attrahera partners – experter kluvna
12.08.2022 19:48
Helsingfors-Vanda flygplats
Parkering bara på finska, engelska och ryska – Finavia medger misstag: Svenskan föll bort från skylten
12.08.2022 12:45
Litteratur
Linda Bondestam har kallats en av världens bästa bilderbokskonstnärer – men känner sig inte som det
13.08.2022 05:01