För den stenrika finlandssvenska Olly Donner var Rudolf Steiners läror meningen med livet

Olly Donner var kosmopolit, författare och antroposof. Dessutom var hon stenrik. Ändå har hon förblivit märkvärdigt okänd.

Olly Donner älskade stora hattar, sin man Uno och att resa. Den rastlösa Olly befann sig hellre på kontinenten än hemma i Finland.
09.04.2022 06:00 UPPDATERAD 10.04.2022 17:37
En ung kvinna rastar sitt keldjur framför en herrgård. Kvinnan bär stor hatt och fotsid klänning och tittar tankfullt rakt in i kameran, den lilla älsklingen på fotografiet är suddig, kanske för att den rör på sig. Djuret är, visar det sig vid en närstudie, varken en katt eller en hund utan en fågel vars matte heter Olly Donner.
I det sena 1800-talets Finland var Olly Donner en originell kvinna inte enbart vad gällde valet av husdjur, berättar litteraturvetaren Jasmine Westerlund.
– Olly Donner var berest, beläst och bildad. Det var inte många kvinnor som förunnades det på den tiden.

ANDRA LÄSER