Musiktjänsten Spotify och dess vd Daniel Ek gör ett tydligt ställningstagande med hänvisning till den pågående händelseutvecklingen i USA.
På sitt officiella Twitterkonto har musiktjänsten publicerat ett inlägg med texten:
"Vi står med den svarta gemenskapen – våra anställda, våra partners, artister och kreatörer – i kampen mot rasism, orättvisa och ojämlikhet. Nu är det inte tid att vara tyst. Vi kommer att fortsätta att använda kraften i vår plattform för att förstärka svarta röster så att de hörs".
I ett separat inlägg skriver Ek:
"Jag är skräckslagen av våldet och orättvisan som drabbar svarta om och om igen. Spotify vägrar vara tysta".
Spotify är inte det enda storföretaget som har gjort ett offentligt ställningstagande efter att Minneapolisbon dödats under ett polisingripande. Sko- och klädmärket Nike har publicerat en video där deras berömda slogan "Just do it" (gör det bara) gjorts om till "Don't do it" (gör det inte):
"Låtsas inte att det inte finns ett problem i USA, vänd inte ryggen mot rasism, acceptera inte att oskyldiga liv tas ifrån oss".
ANDRA LÄSER
Politik
Samlingspartiet besöker Åland och pikar SFP: Underligt att inget hänt på tre år
17.08.2022 12:05

Personalbrist
"Vi sjunker!" – äldreboende i Snappertuna drabbades av akut personalbrist
17.08.2022 11:06

Tidningar
Studentbladets svårigheter väcker livlig diskussion – Studerande: "Jag vet inte ens vad Studentbladet är"
17.08.2022 11:39