Om lite mer än en månad klarnar det om Hoplaxskolans enhet i Sockenbacka överlever eller inte. Den 7 juni ska nämligen politikerna i Svenska sektionen ställning till det här. Stadens förslag är att skolan läggs ner redan efter nästa vår.
– Tidigare har vi bara diskuterat daghemmet, men vi har fört fram oron för skolan. Vi har inte fått något riktigt svar, bara något i stil med att det ska behandlas senare, säger Janina
Riihimäki, som är ordförande för den lokala Hem och Skola-föreningen.
Redan tidigare har staden föreslagit att daghemmet Sockenstugan, som ligger bredvid skolan, ska flytta ut. Flyttlasset skulle då gå till ett nytt finskt daghemsbygge på Väverivägen i södra Sockenbacka. Det ligger tre kilometer från Sockenstugan.
– Det här kommer mycket snabbare än vi tänkt, säger Riihimäki angående skolan.
I skolhuset håller nu första- och andraklassare till. I diskussionerna om daghemmet har det talats om en ändring först 2025.
Janina Riihimäki.
Riihimäki berättar att Sockenbacka har en sammansatt klass med 18 elever, när medeltalet i en vanlig svenskspråkig klass är cirka 15 elever.
– År 2010, när de lade ner trean och fyra i skolan, fanns det 20 elever i årskurs ett till fyra.
Enligt en tidigare utredning från staden, som tagit avstamp i en befolkningsprognos, talade inte siffrorna för norra Sockenbackas och Kånalas fördel.
– Enligt prognoser fram till år 2030 kommer den del av befolkningen som går i förskola och grundläggande utbildning att minska i området, medan antalet daghemsbarn hålls ganska stabilt. Det behövs alltså flera dagisplatser i stadsdelarna Haga och Sockenbacka, men färre skolplatser, sade specialplaneraren Barbro
Sinisalo till HBL i november.
Janina Riihimäki upplever att stadens prognos inte beaktar de barn som går på daghemmet men inte har svenska som officiellt modersmål.
Nästa vår kan det bli aktuellt för ettornas föräldrar att välja vilken av Hoplaxskolans andra enheter de barnen börjar i. Så sker inte med de elever som börjar skolan hösten 2023.
Hoplaxskolans andra enheter finns i Kårböle, Haga och Munksnäs.
Redan nästa vår kan det bli aktuellt för elevernas föräldrar att vilja i vilken annan av Hoplaxskolans enhet er barnen ska gå i andra klass.
På onsdag nästa vecka ordnar staden en invånarkväll om läget. I bakgrundsmaterialet framgår att bland annat vatten och avlopp behöver renoveras och att ordentlig luftkonditionering saknas i lokalerna. I vilket skick husets stomme befinner sig i är oklart.
"I liknande byggnader har det dock krävts omfattande och dyra renoveringar", står det att läsa i dokumentet.
Skolan i Sockenbacka
ANDRA LÄSER
Småbarnspedagogik
Merita Bruuns dotter fick inte plats på svenskspråkigt dagis i centrum – ”Man förväntar sig service när man bor i stan”
09.08.2022 05:01
USA
Kommentar: Oklart varför FBI gjorde husrannsakan hos Trump – men kan inte vara goda nyheter för expresidenten
09.08.2022 15:53

Färjor
Kapten Rune Fellman styrde Amorella i tjugo år: ”Bra att hon får fortsätta – andra fartyg i hennes ålder går till skroten”
09.08.2022 12:50
